Bankalar nakit avans işlemini kapattı... CHP'li Karabat ikinci tur mesajıyla paylaştı: Ülkede döviz bitmek üzere

Bankalar nakit avans işlemini kapattı... CHP'li Karabat ikinci tur mesajıyla paylaştı: Ülkede döviz bitmek üzere
CHP'li Özgür Karabat, bankaların nakit avans işlemlerini kapatmasıyla ilgili "Ticari hayat durma noktasına gidiyor" dedi. Karabat ikinci tura kalan Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili “Türkiye'nin AKP ile kaybedecek bir dakikası yok diyerek" mesajını paylaştı.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, bankaların nakit avans işlemlerini kapatmasıyla ilgili “Dövizin ve altının yükseleceğini gören vatandaşlar kredi çekip bunları almasın diye bankalara talimat verildi" diyerek ticari hayatın durma noktasına geldiğini söyledi.

Karabat, "Krediye ulaşamayan esnaf ve sanayiciler ödemelerini yapamıyor” dedi.,

Özgür Karabat’ın paylaşımı şöyle:

“TÜRKİYE’NİN AKP İLE KAYBEDECEK BİR DAKİKASI DAHA YOK 1-AKP’nin seçimleri neden Haziran ayından Mayıs’a aldığı şimdi anlaşıldı. Çöküşün gelişini biliyorlardı. Bankalar kredi kartlarını nakit avans çekimlerine bile kapattı. Çünkü ülkede döviz bitmek üzere.

Bu veriler her şeyi açıklıyor. 12 Mayıs haftasında TCMB swap hariç net rezervi -57,8 milyar dolar oldu. Bir önceki hafta bu rakam -53,4 milyar dolardı. TCMB’nin swap ve Hazine varlıkları hariç net döviz pozisyonu da 12 Mayıs’ta -73,4 milyar dolar oldu.

Dövizin ve altının yükseleceğini gören vatandaşlar kredi çekip bunları almasın diye bankalara talimat verildi. Ancak ticari hayat da aynı noktada durma noktasına gidiyor. Krediye ulaşamayan esnaf ve sanayiciler ödemelerini yapamıyor.

Milletimizin bu noktada 28 çok önemli bir karar vermesi gerekiyor. 10 milyon mültecinin üzerine bir 10 milyon daha gelmesini ve ekonomik krizin derinleşmesini istemiyorsanız ikinci turda Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nu seçmemiz gerekiyor.”

Etiketler :