Bank of America uyardı: Resesyon şokuna hazırlanın

Bank of America uyardı: Resesyon şokuna hazırlanın
Bank of America'nın Baş Yatırım Stratejisti Michael Hartnett, artan faizlerin enflasyonu geriletmediğine dikkat çekerek, bir resesyon şoku için hazırlanılması gerektiğini ve bankanın piyasa göstergelerinin üç haftadır ayı piyasasına işaret ettiğine dikkat çekti.

Bank of America'nın Baş Yatırım Stratejisti Michael Hartnett, S&P 500 için 50 yılı aşkın süredir yaşanan en kötü ilk yarının ardından piyasalar için bir "resesyon şoku"nun başladığını söyledi.

Geçtiği bir bilgi notunda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) agresif faiz artışlarıyla ilgili beklentilerin zirveye yaklaştığını kaydeden Hartnett, enflasyon beklentilerinin aynı şekilde ilerlemediğini ve bankanın boğa ve ayı piyasalarını öngörmeyi hedefleyen indikatörlerinin art arda üç haftadır ayı piyasasına işaret ettiğine vurgu yaptı.

Kontrolden çıkmış enflasyon ve şahinleşen merkez bankaları nedeniyle yatırımcılarda oluşan küresel ekonominin daralabileceği endişeleri, bu hafta borsa ve tahvil piyasalarının sermaye çıkışlarıyla sarsılmasına neden oldu. EPFR Global verilerine göre, ABD borsalarına yarım milyar dolarlık bir giriş yaşansa da küresel bazda 29 Haziran’a kadar olan haftada küresel borsalardan 5.8 milyar dolarlık fon çıkışı yaşandı.