Bakan Şimşek'ten İşsizlik Yorumu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, işsizlik rakamlarının açıklanmasının ardından sosyal medyadan açıklama yaptı. Şimşek, rakamları olumlu karşıladı, "Uygulamaya koyduğumuz politikalarımızın sonuçlarını her gün alıyoruz, program hedeflerimiz bir bir gerçekleşmeye devam edecek" ifadelerini kullandı.

TÜİK verilerine göre Türkiye'de işsizlik, ekimde yüzde 8,5 seviyesine geriledi. Geniş tanımlı işsizliği ifade eden atıl işgücü oranı ise ekim ayında bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak yüzde 21.3 oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, işsizlik rakamlarını değerlendiren bir açıklamada bulundu.

Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Şimşek, "Büyümede dengelenmeye yönelik politikalarımızla cari denge ekim ayında da fazla verdi, yıllık açık mayısa göre 9,6 milyar dolar azaldı. Cari dengedeki düşüş ve ülkemize yönelik artan uluslararası yatırımcı ilgisi sayesinde rezervlerimiz 140 milyar dolar ile tarihi yüksek seviyesine ulaştı. Uyguladığımız politikalarla bir yandan kırılganlıkları azaltırken diğer yandan yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı sürdürülebilir büyümeyi tesis ediyoruz. Bu dönemde en büyük dezavantajımız ihracat artışını sınırlayan ticaret ortaklarımızdaki zayıf talep. Sanayi üretimindeki seyir büyük oranda bunu yansıtıyor. Ekim ayında işsizlik oranı son 11 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 8,5’e geriledi. Uygulamaya koyduğumuz politikalarımızın sonuçlarını her gün alıyoruz, program hedeflerimiz bir bir gerçekleşmeye devam edecek" ifadelerini kullandı.

Kaynak:DHA

Etiketler :