B Ehliyeti Olanlara Müjdeli Haber Geldi. Bundan Sonra Herkes Kullanabilecek

B Ehliyeti Olanlara Müjdeli Haber Geldi. Bundan Sonra  Herkes Kullanabilecek
Kanun Resmi Gazetede yayımlandı ve yürürlüğe girdi! Artık B ehliyeti olanlar 125 cc motosiklet kullanabilecek. Binlerce B ehliyet sahibinin beklediği bu düzenleme, motosiklet kullanımına olan ilgiyi daha da artıracak gibi görünüyor.

B Ehliyeti Olanlar Artık 125 cc Motosiklet Kullanabilecek!

Müjdeli haber: B ehliyeti olanlar artık 125 cc motosiklet kullanabilecek! Akaryakıt fiyatlarındaki artış ve döviz kurunun yükselmesi, vatandaşı daha uygun bir seçenek olan motosiklet kullanımına yöneltmişti. Bu talep doğrultusunda Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelikle birlikte B ehliyet sahipleri 125 cc motosiklet kullanma imkanına kavuştu.

Peki B ehliyetle 125 cc motosiklet kullanabilmek için gereken şartlar neler?

En az 2 yıllık B sınıfı ehliyet sahibi olmak: Yönetmelik, B ehliyetini 2 yıl önce veya daha önce almış olan sürücüleri kapsıyor.

Sağlık şartlarını taşımak: Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirtilen iki tekerlekli araçlar için aranan sağlık şartlarını taşımak gerekiyor.

Geçmişte ehliyetinin geri alınmamış olması: Başvuru tarihinden itibaren geriye doğru 5 yıl içinde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'na istinaden sürücü belgesinin geçici veya daimi olarak geri alınmamış olması şartı aranıyor.

Direksiyon eğitimi ve sınavı: Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği'nde belirtilen şartları taşıyanlar için belirlenen direksiyon eğitimi dersinin tamamlanması ve uygulama sınavında başarılı olunması gerekiyor.

A1 sınıfı sertifikası: Başarılı sürücülere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen A1 sınıfı sertifika veriliyor. Bu sertifikanın sürücü belgesi sistem kayıtlarına işlenmesi gerekiyor.

Dikkat edilmesi gerekenler:

Bu düzenleme ticari amaçla kullanılan motosikletleri kapsamıyor.

A1 sınıfı sertifikasını 2 yıl içerisinde sürücü belgesine işletmek mümkün.

Yukarıdaki şartlardan herhangi birini kaybetmeniz veya ehliyetinizin geri alınması halinde, 125 cc motosiklet kullanma yetkiniz iptal edilir.

Bu yeni düzenlemenin motosiklet kullanımının yaygınlaşmasına ve trafikte yeni bir dinamizm yaratacağına inanıyoruz.

Daha fazla bilgi için:

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe <geçersiz URL kaldırıldı> linkinden ulaşabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursları ile ilgili yönetmeliği için <geçersiz URL kaldırıldı> linkini kullanabilirsiniz.