Asgari Ücrete Zam Var Mı Sorusunun Yanıtı ABD'den Geldi! Bloomberg'den Çarpıcı Analiz: Erdoğan'ın Sabrı Tükenebilir

Asgari Ücrete Zam Var Mı Sorusunun Yanıtı ABD'den Geldi! Bloomberg'den Çarpıcı Analiz: Erdoğan'ın Sabrı Tükenebilir
Bloomberg'den Türkiye analizi: Yabancı yatırımcılar kazandı ama bedelini halk ödüyor. Bloomberg'in ekonomik tedbirlere ilişkin analizi ise yatırımcıların ülkeye geri dönmesini sağlasa da halkın değişikliklerden memnun olmadığını ortaya koydu.

ABD'li Bloomberg Türkiye ile ilgili bir analize yer verdi. "Erdoğan yabancı yatırımcıları kazandı ama bedelini Türkler ödedi" başlıklı analizde, hane halkının asgari ücrete zam gündemi olmaması nedeniyle enflasyon konusunda ciddi bir bedel ödediği belirtildi.

Beril Akman ve Selcan Hacaoğlu imzalı analizde gösterge hisse senedi endeksinin Erdoğan'ın geçen mayıs ayında yeniden seçilmesinden bu yana dolar bazında yüzde 40'ın üzerinde getiri sağlayarak dünyadaki en iyi performanslardan birine imza attığı belirtildi.

Analizde lira tahvillerinin geçen ay 6,5 milyar dolarlık rekor yabancı girişi sağladığı belirtildi.

'ERDOĞAN'IN SABRI TÜKENEBİLİR'

Habere göre, önümüzdeki dört yıl boyunca önemli bir seçim planlanmadığı için yabancı yatırımcılar, dünyadaki en yüksek nominal faiz oranları sayesinde ortodoks ekonomiye geçişten faydalandı.

Danışmanlık şirketi Teneo'nun eş başkanı Wolfango Piccoli ise Erdoğan'ın ekonomi politikalarındaki değişimin sosyal etkileri konusunda sabrının tükenme riski olduğunu söyledi. Piccoli, bu durumun Merkez Bankası'nı siyasi bir tepkiden kaçınmak için faizleri erken düşürmeye sevk edebileceğini belirtti.

ASGARİ ÜCRETTE NE YAPILACAK?

Bloomberg'e göre, bir diğer önemli konu da hükümetin yıl başında asgari ücrete yapılan yüzde 49'luk zammın ardından artan hayat pahalılığını hafifletmek için ne yapacağı. Türkiye'de işgücünün yarısından fazlası asgari ücret ya da asgari ücretin biraz üzerinde kazanıyor.

Habere göre, asgari ücrete zam yapmamak yatırımcılar için enflasyonu düşürme kararlılığının bir başka işareti olacak. Diğer yandan gıda enflasyonu ve temel ihtiyaçların fiyatlarındaki yükseliş zam olmadığı takdirde çalışan kesimleri zorlamaya devam edecek.

Bloomberg'in aktardığına göre, asgari ücrete zam yapılmamasının yatırımcılar için enflasyonu frenleme kararlılığının işareti olacağı belirtildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın asgari ücretin artmayacağına yönelik açıklamalarına rağmen Goldman Sachs dahil yabancı kurumların hala bir risk olarak gördüğü aktarıldı.

YABANCIDAN CARRY TRADE VURGUNU

Haberde ayrıca dolar cinsinden borçlanıp TL'ye yatırım yapan yabancı yatırımcıların bu "carry trade" işlemleri sayesinde ciddi kâr ettiği belirtildi.

Bloomberg Economics, mart ayının sonundan bu yana, yatırımcıların faizlerin düşük olduğu yerlerden borçlanıp yüksek olduğu yerlere yatırım yaptığı carry trade işlemlerinde Türkiye'ye yaklaşık 20 milyar dolar aktığını hesapladı.

Haberde ayrıca, "Merkez Bankası gösterge faiz oranını yüzde 8,5'ten yüzde 50'ye yükseltti. Geçen mayıs ayından bu yana tüketici kredisi maliyetleri iki katına çıktı. Türklerin büyük ölçüde bağımlı olduğu kredi kartlarının faizleri de yükseldi. Sonuç olarak takipteki krediler artmaya başladı" ifadeleri yer aldı.