Asgari Ücret İçin Rakam Verdi

Asgari Ücret İçin Rakam Verdi
Ekonomi yönetimi bu yıl temmuz ayında asgari ücrete ara zam yapılmadığını açıkladı. Milyonlarca çalışan, geçim şartlarının zorlaştığını belirterek ara zam talep ediyor. Türk İş Başkanı Ergün Atalay, enflasyonun işçileri zorladığını vurguladı. Atalay, 18 bin TL taleplerini yineledi.

Türk İş Başkanı Ergün Atalay, Sözcü'den Saygı Öztürk'e verdiği demeçte, 25 yıldır enflasyonun bu kadar etkili olduğu bir dönem görmediğini söyledi. Atalay, “Son yılların en zor dönemini geçiriyoruz. Enflasyon durdurulmazsa, yapılacak iyileştirme bir ay bile sürmez” dedi. Ücretlilerin ve emeklilerin büyük sıkıntı içinde olduğunu belirtti.

TALEBİMİZ 18 BİN TL OLDU

Atalay, asgari ücretin 18 bin TL olması gerektiğini ve yılda iki kez belirlenmesi gerektiğini belirtti. “Bu toplantıda dört asgari ücretli kardeşimiz vardı. 18 bin TL’nin altında asgari ücret belirlendiği için karara muhalefet şerhi koymuştuk” dedi. Asgari ücretli çalışanların sendikalı olmadıkları için grev yapamadıklarını ve haklarını arayamadıklarını vurguladı.

VERGİDE ADALET TALEBİ

Atalay, çalışanların ana probleminin vergi olduğunu belirtti. Türk-İş, Hak İş ve DİSK konfederasyonları olarak adil bir vergi sistemi için ortak mücadele vereceklerini söyledi. “Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması için mücadele veriyoruz” dedi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın işçiler lehine düzenlemeler yapması gerektiğini vurguladı. Vergi teklifi meclise geldiğinde parti genel başkanlarıyla görüşeceklerini belirtti.