Ara Zam Kararında Özel Sektör İkiye Bölündü

Ara Zam Kararında Özel Sektör İkiye Bölündü
Yüksek enflasyonun en çok etkilediği kesim olan asgari ücretli çalışanlar, temmuz ayında maaşlara ara zam yapılmasını umutla bekliyordu. Haziran ayının son haftasına girildiği halde hükümet cephesinde ara zam konusunda henüz bir gelişme olmadı. Maaşlar eriyip alım gücü düşerken geçim derdi çalışma motivasyonunu yok ediyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "en kötü geride kaldı" dediği enflasyona rağmen, çalışanları daha zor günler bekliyor gibi görünüyor. Zam alamayan çalışanlar, artan enflasyona karşı nasıl geçineceklerini kara kara düşünüyor. Kira, gıda, fatura derken maaşlar yetmiyor, borçlar birikiyor. Bu durum, çalışanlarda büyük bir stres ve kaygı yaratıyor.

Hükümet, asgari ücrete ara zam yapılmasına sıcak bakmıyor. Özel sektör ise zam konusunda ikiye bölünmüş durumda. Her üç şirketten sadece biri ara zam yapmayı düşünüyor. Bu durum, çalışanların büyük çoğunluğunun zam alamayacağı anlamına geliyor.

yeni-proje10-sprl-001.webp

YILLIK ENFLASYON YÜZDE 75,5

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre mayıs ayında enflasyon aylık bazda yüzde 3,4; yıllık bazda yüzde 75,5 oranında artış kaydetti. Verilere göre ilk beş aylık enflasyon 22,72 olarak gerçekleşti.

Beş aylık enflasyon İTO hesaplamasına göre yüzde 25,4; Türk-iş hesaplamasına göre ise yüzde 31,4 düzeyinde bulunuyor.