Ara Zam Kararı İçin Hala Vakit Var

Ara Zam Kararı İçin Hala Vakit Var
3 Temmuz'da Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon verilerinin yayınlanmasının ardından emekli aylıkları ile kamu işçilerinin maaşı yüzde 25,8 zamlanacak. Memur maaşları ve emekli memur aylıklarındaki artış ise yüzde 20,3’te kalacak. Hükümet açıklamaları ise asgari ücrete zam olmayacağı yönünde oysa ki asgari ücrete zam yapılmazsa alım gücü Aralık ayında 11.847 TL'ye gerileyecek.

Yıl başında 17.001 lira olarak belirlenen asgari ücretin alım gücü enflasyon karşısında 6 aylık dönemde 13.500 liraya kadar geriledi. Temmuz ayında ara zam yapılmazsa asgari ücretin alım gücü yıl sonunda Merkez Bankası'nın enflasyon tahminine göre 12.320 TL'ye, piyasa katılımcıları anketi tahminlerine göre ise 11.847 TL'ye gerileyecek.

YÖNETMELİĞE GÖRE ARA ZAM KARARI İÇİN HALA VAKİT VAR

İş Kanunu'na göre işçilerin ücretleri çalıştıktan sonra ödeniyor. Temmuz ayında çalışan işçilerin ücretleri ayın sonunda ödenecek. Mevzuat, asgari ücretin temmuz ayında belirlenmesine de izin veriyor. Enflasyon verileri açıklandıktan sonra asgari ücrete ara zam kararı alınması halinde temmuz ayı ücretlerine uygulanabilecek.