Amazon'un patronu Jeff Bezos servetine 24 milyar dolar daha kattı

E-ticaret tekeli Amazon'un sahibi Jeff Bezos bir günde servetini 6,4 milyar dolar arttırdı. Şirket depolarda gerekli önlemlerin alınmadığını söyleyen üç işçiyi daha işten çıkardı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Nisan 2020 10:04
Amazon'un patronu Jeff Bezos servetine 24 milyar dolar daha kattı

Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre son artışla serveti 138 milyar dolara çıkan Amazon'un patronu Jeff Bezos dünyanın en zengin kişisi oldu. Amazon, Covid-19 salgını sırasında insanlar evlerine kapanınca  iyice artan internet üzerinden alışveriş furyasından büyük kâr elde etti. Salgın sayesinde işleri açılan dev e-ticaret tekeli Amazon’un patronu bir günde servetini 6,4 milyar dolar arttırırken, çalışma koşullarına itiraz eden üç Amazon işçisi daha işten çıkarıldı. Şirket geçtiğimiz günlerde,  coronavirüse karşı yeterli önlemleri almadığını söyleyen ve sağlıksız koşullarda çalışan işçilerin sesini çıkarmasıyla onları işten çıkarırken artan taleple başa çıkabilmek için ilan vererek işe yeni işçiler alıyor.

Üç işçi daha işten atıldı

E-ticaret tekeli Amazon şirket politikalarına itiraz eden ve özellikle salgın için yeterli önlem alınmayan depolardaki çalışma koşullarına karşı seslerini yükselten işçilere yönelik baskılarla da gündemde. SoL'da yer alan habere göre, nisan ayının başında New York Staten Island’daki Amazon deposu işçilerinin, deponun kapatılarak dezenfekte edilmesi ve bu süre zarfında işçilere ücretli izin verilmesi talebiyle düzenledikleri eylemin ardından Chris Smalls isimli öncü işçi, güvenlik önlemlerini ihlal ettiği gerekçesiyle işten çıkarılmıştı.

Geçtiğimiz hafta içindeyse depolardaki çalışma koşullarına itiraz eden üç işçinin daha işine son verildiği öğrenildi.

Amazon’un Minnesota deposunda çalışan ve şirket politikalarına karşı eylemlerin düzenlenmesine öncülük yapan Bashir Mohammad geçen hafta işten çıkarılırken, depolardaki koşulların durumunu kamuoyuyla paylaşan iki Amazon teknisyeni, Emily Cunningham ve Maren Costa da Cuma günü işten atıldı. 

''Saygı duyuyoruz ama...''

Amazon’dan yapılan açıklamada Cunningham ve Costa için ‘‘çalışanlarımızın işverenlerinin çalışma koşullarını eleştirme haklarını destekliyoruz, fakat bu her türlü şirket içi politikadan açık bir muafiyet anlamına gelmiyor. Bu çalışanlarımızın iş akdini tekrar tekrar şirket içi politikaları ihlal ettikleri için feshettik’’ denildi. 

Şirket sözcüsü Kristen Kish, Mohammed’in işten çıkarılması ile ilgili olaraksa çalışanların protestoda bulunma haklarını tanıdıklarını ve buna saygı duyduklarını, ancak Mohammed’in uygunsuz konuşarak, davranarak ve toplumsal mesafe kurallarını ihlal ederek disiplinsiz davrandığı için işten çıkarıldığını belirtti.

Amazon, salgın sayesinde öncü işçileri işten çıkarmak için aradığı fırsatı bulmuş gibi gözüküyor. Şirketin depolardaki çalışma koşullarına itiraz eden işçileri susturmak ve işçi hareketini bastırmak için öncü işçileri sosyal mesafe ve karantina koşullarına uymadıkları gerekçesiyle işten çıkarma yolunu seçtiği görülüyor.

Salgın döneminde kâr eden sadece Amazon değil

Jeff Bezos'un Amazon içinde yüzde 11 hissesi var ve Salı günü itibariyle şirketin hisseleri yüzde 5,3 değer kazandı. Milyonlarca insanın zorunlu olarak evlerinde kalmasından kâr elde eden sadece Amazon değil. İngiltere'deki Asda market zincirinin de sahibi olan ABD merkezli aile şirketi Wal-Mart hisseleri de değer kazandı. Şirketin sahibi Walton ailesi bu yıl servetlerinin yüzde 5 artışla 169 milyar dolara yükseldiğini açıkladılar. Bloomberg'e göre Waltonlar dünyanın en zengin ailesi listesinin en başında.

Coronavirüs günlerinin bir başka özelliği olan "evden çalışma" olgusu milyonları çalıştıkları ofisler ve çalışma arkadaşlarından ayırırken, internet üzerinden toplantı imkanı sağlayan Zoom sitesinin kurucusu Eric Yuan'ın serveti ikiye katlanarak 7 milyar 400 bin dolara ulaştı. Bloomberg Milyarderler Endeksi buna karşılık dünyanın en zengin 500 kişisinin bu yılın başından bu güne toplam 553 milyar dolar kayba uğradığını söylüyor.