Uzman İsim Altın Sahipleri İçin Net Tarih Verdi: "Hazırlanın, Kuyumcularda Kuyruk Oluşacak"

Uzman İsim Altın Sahipleri İçin Net Tarih Verdi: "Hazırlanın, Kuyumcularda Kuyruk Oluşacak"
Altın ve para piyasalarının uzman ismi İslam Memiş, gün içerisinde yaşanan sert düşüşlerin ardından altın yatırımcısına önemli uyarılarda bulundu. Memiş, altın fiyatlarında yükselişin başlayacağı tarihe işaret ederek, kuyumcularda kuyruk oluşacağını belirtti.

Bayram nedeniyle günlerce sessizliğe giren yurt içi piyasalar, bugün yeniden hareketlendi.

Altın fiyatlarında ise yatırımcıları korkutacak ölçüde sert düşüşler yaşandı. Bayram sonrası yeni bir yükseliş bekleyen altın sahipleri, yaşanan düşüşlerin ardından paniğe kapılırken, yatırımcıları rahatlatacak açıklama ekonomist İslam Memiş'ten geldi.

Memiş, altında yaşanan sürecin bir teknik düzenleme olduğunu belirterek, fiyatlardaki yeni yükseliş dalgası için yatırımcılara tarih uyarısında bulundu. Altın fiyatlarının temmuz ayı itibarıyla çok hızlı yükseleceğini aktaran Memiş, "kuyumcularda kuyruk olacak" sözleriyle şu uyarılarda bulundu:

Ons altın 2325 dolar seviyesinde. Beklentimiz neydi, 2280 dolar seviyesi. 2293'e kadar geriledi, tekrar buradan bir yükseliş yaşadı.

2340 direncini kırdı ancak yukarıda 2380 dolar direnci var. Takip edeceğimiz bant aralığı 2320-2380 dolar aralığı.

altin5.webp"TEMMUZ AYINDA KUYUMCULARDA KUYRUK OLUŞACAK"

Gram altın/TL fiyatları... 2420 liraya kadar gerilemişti bayramdan önce. Alın bu fırsatları bulamazsınız diye defalarca uyardım. Fiziki altın tarafında yaşanan bu düşüş tersine döndü ve şu anda gram altın fiyatı 2515 liraya yükseldi. Bayram öncesi ve sonrası arasında 100 lira bir değerlenme oldu.

Temmuz ayı itibarıyla 2600-2700 ve yıl sonunda 3000 lira ile 3500 lira arası hedef konumunda.

ONS ALTIN 3000 DOLARI GÖRECEK

Bir süredir dolar kurunda bir hareketlilik yok. Türkiye'ye yönelik yabancı yatırımcının ilgisinin devam edeceğini düşünürsek, uzun bir süre dolar/TL tarafında anlamlı bir artış görülmeyebilir. Bu da demek oluyor ki, ons altın nereye giderse gram altın fiyatları da oraya yönelecek.

altin6.jpgABD Merkez Bankası (Fed) tarafından yılın son çeyreğinde başlaması beklenen faiz indirimleri bir miktar erkene alınabilir. Son gelen ekonomik verilerin ardından uluslararası finans çevrelerindeki faiz indirim beklentisi daha iyimser şekillenirken, bu durum elbette altın sahiplerini çok yakından ilgilendiriyor.

Yaz aylarında başlayacak yükselişler, faizlerin indirilmesiyle birlikte ivme kazanacak. Bu nedenle ons altının yıl sonuna kadar ilk aşamada 2600 doları ve devamında 3000 doları test etmesi muhtemel gözüküyor.