Altın mı Dolar mı? Ünlü ekonomist 'treni kaçırmayın' dedi, şaşırtan Dolar ve altın tahminini açıkladı

Altın mı Dolar mı? Ünlü ekonomist 'treni kaçırmayın' dedi, şaşırtan Dolar ve altın tahminini açıkladı
Yerel seçimlere sayılı günler kala altın ve Dolar fiyatları rekor seviyelere ulaştı. Ekonomist Filiz Eryılmaz, altın ve Dolar tahminini açıklayarak yatırımcılara önemli tavsiyeler verdi.

Gram altın ve Dolar/TL kuru rekor üzerine rekor kırarak son bir ayın en yüksek seviyesine çıktı. TGRT Haber'de piyasaları yorumlayan Filiz Eryılmaz, Merkez Bankası'nın ilk kez reel kurlar ilgili ifadeleri metne koyduğunu söyleyerek altın ve Dolar için tahminlerini açıkladı.

Filiz Eryılmaz, altın fiyatlarının yükseleceğini ifade ederek şunları söyledi:

BU YIL ALTININ PAYINI ARTIRIN... TRENİ KAÇIRMAMAK LAZIM

En az enflasyon kadar ve hatta enflasyonun üzerinde, hatta TL bazlı bile değil. Belki Dolar bazlı getiri elde edecek şekilde bir tasarruf payı yapmaları lazım. Tabii burada hep şunu söylüyoruz, çok iyi bir ekonomide bile olsanız, çok kötü bir ekonomik şartta bile olsanız mutlaka portföy yapmanız lazım.

Yani kuralınızı tek bir yatırım aracına yatırmıyor olmanız lazım. Farklı yatırım araçlarını çeşitlendirme yaparak portföy oluşturarak riski azaltmanız lazım.

dha-61ef1c696d043cd9da95e2bac8d9c48e-3-1.jpg

Getiri ihtimalini artırıyor olmanız lazım. Burada mutlaka portföyünüzün %25-30 kadar altın veya altına dayalı bir yatırım aracında olmalı. Yani bu fiziki altın olur, işte bankalar üzerinden alım olabilir. Altına dayalı yatırım fonları olabilir, altın sertifikası olabilir mutlaka altının payı bu sene artmalı. Şimdi treni kaçırmamak lazım.

ALTIN ÇOK GÜÇLÜ YÜKSELECEK

Bakın altın şu an hala göreli olarak daha yavaş gidiyor. Evet ama özellikle ikinci çeyrekte ortası ve ikinci yarıdan itibaren altın çok güçlü yükselecek bu nedenle treni kaçırmamak lazım.

altin3.jpg

HER GERİ ÇEKİLME ALIM FIRSATI

Ons altın tarafında 2.072 dolar üstü fiyatlamalar haftalık kapanış gelirse bu gram altını da destekler. Dolayısıyla ons altın 2.070 üstü haftalık kapanış gelirse 2.100’lere çok hızlı bir yükseliş olacak. Kısa vadeli trade etmek isteyenler için şu an altın alımı için uygun değil ama alıp unutacakları için uzun vadeli düşünenler için her geri çekilme kademeli alım fırsatı.

Yani şöyle düşünsünler, paralarını bölsünler altına yatırmak istedikleri paralarını geri çekilmelerde hepsini tek seferde deyip her geri çekilmedi. Kademeli kademeli alım yaparak Getirilerini bu stratejiyle daha çok arttırabilirler diye düşünüyorum.

dolar10-001.jpg

HIZLA ARTAN BİR DOLAR BEKLEMİYORUM

Mart sonundaki seçimler çok kıymetli olacak. Ben hemen beklentimi söyleyeyim, ben seçimlerden sonra güçlü Dolar/TL artışı beklemiyorum.

Merkez Bankası ilk kez reel kurla ilgili bir sözlü ifadeyi metne koydu. Niye bunu koyuyor? Çünkü piyasaya şu mesajı veriyor: 'bakın böyle bir beklentiye girmeyin, ben buna müsaade etmeyeceğim çünkü enflasyonla mücadelenin ana bizdeki unsuru doların çok artmaması.é

Şöyle daha teknik bir dille ifade edeyim, TL'de reel değerlenmek yani evet Dolar artacak yine fakat aylık enflasyonun üzerinde bir artış biz görmeyeceğiz. Bu nedenle de öyle birdenbire 40’lara 35’in üstüne hemen çıkan Dolar/ TL seçimden sonra beklememek lazım.