Almanya'dan Ziraat Bankası'na tarihi ceza: Kapatılmakla eşdeğer

Almanya'dan Ziraat Bankası'na tarihi ceza: Kapatılmakla eşdeğer
Alman Bankacılık Denetleme Kurulu (BaFin), Ziraat Bankası’na Alman bankacılık tarihinde eşi benzeri görülmemiş yasaklarla, kısıtlamalar getirildi ve ağır para cezası kesildi.

Alman Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BaFin), Türkiye'nin en büyük bankası olan ve Almanya'da 7 şubesi bulunan Ziraat Bankası'na (Ziraat Bank International AG),başlattığı denetimlerden sonra sert kararlar aldı.

Merkezi Frankfurt'ta bulunan Ziraat Bankası'na tarihte görülmemiş ağır cezalar kesti. 

Bankanın kapatılmasıyla eşdeğer cezalar 

Mevduat kısıtlaması ile büyük kredi yasağını da kapsayan ve bankanın kapatılmasına eşdeğer nitelikteki cezaları gerekçesi; yüz milyonlarca euroyu bulan yüksek miktardaki kredilerde uyumsuzluk, mevduat toplamadaki şüpheler…

Genel müdüre onay yok 

Türkiye'den sırayla gönderilen 4 genel müdürü de reddeden BaFin, bir açıklama yayınladı. Gizlilik kuralları gereği bankanın adı açıklanmadı ancak bu cezaların, bir süre önce BaFin tarafından denetlenen Ziraat Bank International AG'ye verildiği biliniyor.

Almanya tarihinde görülmemiş cezalar

BaFin'in 26 Ağustos 2021 tarihli kararlarının, Almanya tarihinde şu ana kadar hiçbir banka için verilmemiş kararlar olduğu görülüyor.

İşte şok eden kararlar 

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre, bankanın kapatılmasından bir önceki adım niteliğindeki kararlar şöyle;

1 - Ziraat Bank AG‘ye “Büyük miktarlarda kredi” verme yasağı getirdi. Artık Türkiye'den ipotek karşılığı milyonlarca Euro'luk krediler verilemeyecek.

2 - Ayrıca, bankanın yüksek miktarlarda mevduat alması, piyasa üzerinde faiz vermesi yasaklandı.

3 - Kurul, yönetimi uyardı ve Türkiye'deki Ziraat Bankası tarafından çeşitli aralıklarla gönderilen dört genel müdürü de reddetti.

4 - BaFin tüm bankacılık işlemlerinde bankanın daha fazla öz sermaye kullanımını kararlaştırdı ve idari işlemler için özel maddi garantiler talep etti.

5 - Ayrıca bankaya yüksek miktarda para cezası kesildi.

Denetimsiz, sorgusuz para gönderilmesi

Almanya bankacılık tarihinde görülmemiş bu cezaların nedenleri, bankanın 2017'den beri verdiği kredilerin sonuçlarında ve son yıllarda Türkiye'ye kaynağı belirsiz şekilde para aktarımında yatıyor.

Türkiye'ye kredi, varlık cezası

Türkiye'deki çeşitli şirketlere Almanya'daki Ziraat Bankası üzerinden kredi verilmesi, GTI Reisen ile Görgülü kardeşlerin açığını kapatmak için Rusya'dan 10 milyon Euro getirtilmesi ve Türkiye'deki ‘Varlık barışı’ nedeniyle banka üzerinden son iki yılda, denetimsiz- sorgusuz paralar gönderilmesi bu ağır cezalara yol açtı.

Ziraat Bankası'na verilen bu cezalar ayrıca yüksek faiz talebiyle para toplamasını da kapsıyor.

Diplomatik sorun yaşanmasın diye banka kapatılmıyor

Uzmanlar, bu ağır cezaların banka kapatmaya eşdeğer olduğunu, ancak Türkiye ile diplomatik bir sorun yaşanmaması için Ziraat'in kapatılmadığı ama elinin- kolunun kırıldığı yorumlarını yapıyor.

Türkiye'nin aktiflerine göre en büyük bankası olan Ziraat Bankası'nın Almanya'daki birimi Ziraat Bank International AG'nin 250 milyon euronun üzerinde özkaynağı ve 114 çalışanı bulunuyor. Bankanın Almanya'da Berlin, Duisburg, Frankfurt, Hamburg, Hannover, Köln ve Münih'te şubeleri bulunuyor.

 

Etiketler :