Karar Açıklandı Kafalar Karıştı Otomotiv Sektörü Kilitlendi: Otomobilde 7 Temmuz kararı ertelendi mi?

Karar Açıklandı Kafalar Karıştı Otomotiv Sektörü Kilitlendi: Otomobilde 7 Temmuz kararı ertelendi mi?
Türkiye, Avrupa Birliği'nin (AB) sıfır araçların yeni özellikler ve donanımlar eklenerek daha güvenli hale getirilmeleri için hayata geçirdiği yeni güvenlik donanımı regülasyonunun yürürlük tarihini 7 Temmuz olarak belirlemişti. Resmi Gazete'de yayınlanan değişiklikle karar 31 Ağustos'a ertelendi.

Yönetmelik nedeniyle ellerindeki araç stoklarını eritmeye çalışan otomobil markaları aylardır kampanya üzerine kampanya düzenledi. Faizsiz kredi kampanyaları, fiyat indirimleri stokları eritmeye yetmedi. İkinci el piyasasını yakından etkileyen bu durumda mayıs ayında piyasada kuş uçmadı.

BAKANLIK KARARI 31 AĞUSTOS'A ERTELEDİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 26 Haziran'da aldığı kararla 7 Temmuz olan yönetmeliğin yürürlük tarihini 31 Ağustos'a çekti. Bakanlığın erteleme kararıyla kampanyaların sürmesi ve çeşitlenmesi beklenirken durum, araç almak için imkan sahibi olanlar için fırsat olarak değerlendirilebilir.

gq92tqrxmaa7lzj.jpg

GENEL GÜVENLİK YÖNETMELİĞİ NEDİR?

GSR 2 (Genel Güvenlik Regülasyonları), sıfır araçların yeni özellikler ve donanımlar eklenerek daha güvenli hale getirilmeleri için Avrupa Birliği tarafından hayata geçirilen yeni güvenlik donanımı regülasyonu. Dünya genelinde “General Safety Regulation”, yani “Genel Güvenlik Yönetmeliği” olarak bilinen bu regülasyon kararını 2020 yılında imzalayan ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor.

Bu doğrultuda Türkiye’de üretilen veya satılan binek, hafif ticari ve ağır ticari tüm sıfır araçlarda çok daha güvenli bir sürüş deneyimi sunmak için gerekli değişikliklerin yapılmış olması gerekiyor. Bu konuya araç satıcılarının ya da aracı firmaların yanı sıra kiralama için filo araç seçimi yapan filo firmalarının da dikkat etmesi önem taşıyor.