AKP kulislerinde bu konuşuluyor! Ekonomiye yeni düzenleme geliyor: Araç sınırlaması, seminer adı altında tatil yasak

AKP kulislerinde bu konuşuluyor! Ekonomiye yeni düzenleme geliyor: Araç sınırlaması, seminer adı altında tatil yasak
31 Mart yerel seçimlerinde hezimete uğrayan AKP'de konuşulan kulislere göre, ekonomide bir dizi yeni düzenleme geliyor: Araç alımı ve kiralaması kısıtlanacak. Yurt dışındaki bir toplantıya katılım mecburi ise personel sınırı olacak. Kamu İhale Yasası’nda önemli değişiklikler yapılacak.

Türkiye Gazetesi'nden Emrah Özcan'ın haberine göre Hazine ve Maliye Bakanlığı öncülüğünde bir dizi yeni düzenleme gerçekleştirilecek. Sıkılaşma politikası taviz vermeden uygulanacak, kamu harcamaları kısılacak, tasarruf tedbirleri artırılacak, tüketimi azaltacak birtakım önlemler alınacak. Sıkılaştırmanın yükü büyük oranda kamunun üzerinde olacak. Yatırım ve büyümelerle ilgili özel strateji uygulanacak.

Tedbirler öncelikle kamudan başlayacak. Kayıt dışı paranın üzerine gidilecek, vergi kaçağını en aza indirecek tedbirler alınacak. Kamuda tasarruf dönemi başlayacak, bütçe dışı bir kuruş ödenek verilmeyecek.

ARAÇ SINIRLAMASI GELİYOR

Her kurum ve bakanlıklar ile belediyeler bütçelerinde öngörülen sınırların dışına çıkamayacak. Belediyelere destekler sınırlandırılacak ve paralarını daha verimli kullanmaları konusunda uyarılacak. Kamudaki servis hizmetine sınırlama getirilecek. Zorunlu olmayan servis hizmetleri son bulacak. Araç alımı ve kiralaması kısıtlanacak. Araçlarla ilgili çizilen sınırların dışına çıkılmayacak. Kiralama veya yeni araç alımında çok katı kurallar koyulacak. Yeni kamu binası alınmasına ve kiralanmasına kesinlikle izin verilmeyecek. Kamu binası giderleri konusunda tam tasarruf tedbirleri uygulanacak. Bu konuda gelecek ödenek talepleri direkt reddedilecek. İhtiyaç hâlinde odalardaki personel sayısı artırılacak.

SEMİNER ALTINDA TATİL YASAKLANACAK

Yurt dışı ve yurt içi toplantılar, eğitim seminerleri veya konferanslar gibi talepler olduğunda, her kurum kendi binası içinde kendi bulunduğu yerde programlarını yapacak. Yurt dışındaki bir toplantıya katılım mecburi ise personel sınırı olacak. Mesela Ankara’daki bir kamu kurumu Antalya’daki 5 yıldızlı otele para verip eğitim semineri düzenleyemeyecek. Ankara’da bunu kendi imkânları ile yapacak. Ayrıca kırtasiye, temsil-ağırlama giderleri sıkı bir şekilde kontrol edilecek.

İHALE YASASI DEĞİŞECEK

Kamu İhale Yasası’nda önemli değişiklikler yapılacak. Kamu ihale mevzuatı uluslararası norm ve standartlara uyumlu olacak şekilde güncellenecek.

Etiketler :