Vergi Paketini Kimin Sızdırdığı Araştırılıyor! Mehmet Şimşek'ten Rahatsız Olanlar Operasyon Mu Çekti?

Vergi Paketini Kimin Sızdırdığı Araştırılıyor! Mehmet Şimşek'ten Rahatsız Olanlar Operasyon Mu Çekti?
Gündeme bomba gibi düşen yeni vergi paketinin ayrıntılarıyla basında yer almasında AKP içindeki kavganın rolü olduğu fısıldanıyor. 10 Haber yazarı Erdal Sağlam, mayısta Cumhurbaşkanı'na sunulan vergi paketi sunumunun önce parça parça, sonra tamamıyla basına sızdığını yazdı.

10haber yazarı Erdal Sağlam, bugünkü yazısında "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Mayıs ayı sonunda yapılan 104 sayfalık vergi paketi sunumu önce parça parça, sonra tamamen basına sızdı. Bu sızıntının arka planında Mehmet Şimşek'ten memnun olmayan ve onu yıpratmaya çalışan AKP'liler var" iddiasında bulundu.

Sağlam, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a mayıs ayında yapılan 104 sayfalık vergi paketini basına sızdıranların Mehmet Şimşek'ten memnun olmayan ve yıpratmaya çalışan AKP'li isimler olduğunu belirterek, "Bir süredir bu yöndeki tavırlarını sürdüren mevcut yöneticilerin, özellikle iş dünyası tarafından tepki çekmesi muhtemel vergi düzenlemeleri nedeniyle, Bakan Şimşek'i zora sokup, maddelerin uygulanmasını önlemek için bunu yapmış olabilecekleri belirtiliyor" diye yazdı.

mehmet-simsek6.jpg

‘SEÇİMİN FATURASINI ŞİMŞEK’E KESMEK İSTİYORLAR’

Sağlam yazısında “Sızmanın doğrudan bu AKP’liler tarafından, ya da onların 104 sayfalık sunumu gönderdiği bazı iş insanlarının kanalıyla olma ihtimali bir hayli yüksek görünüyor. Bunun nedeni olarak da özellikle koltuklarından olmak istemeyen, yerel seçimdeki başarısızlığın faturasını tümüyle Bakan Şimşek’in ısrarıyla seçim öncesi popülist kararların alınamamasına bağlayan mevcut parti yöneticileri gösteriliyor” ifadelerine yer verdi.

Şimşek’in zora sokulmak istendiğini kaydeden Sağlam, “Bir süredir bu yöndeki tavırlarını sürdüren mevcut yöneticilerin, özellikle iş dünyası tarafından tepki çekmesi muhtemel vergi düzenlemeleri nedeniyle, Bakan Şimşek’i zora sokup, maddelerin uygulanmasını önlemek için bunu yapmış olabilecekleri belirtiliyor” diye yazdı.

Taslakta bazı maddelerin değiştirilmesine kesin gözüyle bakıldığını kaydeden Sağlam, "Öğrendiğimiz kadarıyla taslakta yurt dışına çıkış harcı olarak 3 bin TL alınmasının önerildiği, ancak tartışmalar sonucunda bunun 1500 liraya inmesinin kararlaştırıldığını biliyoruz. Bunun gibi başka tartışmalı maddeler de taslakta yer alıyor. Bunun içinde bahşişlerden vergi alınması, kuryelerin vergi kapsamına alınması gibi maddeler bulunuyor" ifadelerini kullandı.