AB'nin gaz depolarının yüzde 90'ı dolu

AB'nin gaz depolarının yüzde 90'ı dolu
Avrupa'da doğal gaz depolarının doluluk oranı yüzde 90'ın üzerine çıkarak, planlanandan 3 ay önce depolama hedefinin üzerine ulaşmış oldu.

Gas Infrastucture Europe verilerine göre, bugün itibarıyla Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki yeraltı doğalgaz depolarının doluluk oranı yüzde 90'ı geçti. Böylece, AB, planlanandan 3 ay önce depolama hedefinin üzerine ulaşmış oldu. Yılda yaklaşık 400 milyar metreküp doğalgaz tüketen AB ülkeleri, geçen yıl doğalgaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 40'ını Rusya'dan temin etti. AB, savaşın başlamasıyla üye ülkelerdeki yer altı doğal gaz depolarının kış aylarına kadar doldurulmasını zorunlu kılacak yasal düzenlemeler hazırlamıştı.

Bu kapsamda, gaz depolarında bu yıl için 1 Kasım'a kadar yüzde 80, sonraki yıllarda da yüzde 90 doluluğa ulaşılması planlanmıştı. Bugün itibarıyla Avrupa'nın doğalgaz depolarındaki toplam doluluk oranı yüzde 91,56 olarak kaydedildi.

AB üyesi 27 ülkenin 18'inde doğalgaz depolama tesisi bulunuyor. En yüksek gaz depolama kapasitesi Avrupa'nın başat ekonomisi Almanya'da yer alıyor. Almanya'nın doğalgaz depolarının toplam kapasitesi 25,1 milyar metreküp seviyesinde bulunuyor.

Bu ülkeyi 20,2 milyar metreküple İtalya, 14,7 milyar metreküple Hollanda, 13,2 milyar metreküple Fransa, 9,8 milyar metreküple Avusturya ve 6,9 milyar metreküple Macaristan izliyor. Ayrıca, Belçika, Bulgaristan, Çekya, Danimarka, İspanya, Hırvatistan, Polonya, Romanya gibi ülkelerde de bir miktar doğalgaz depo kapasitesi yer alıyor.

Etiketler :