ABD bankası Wells Fargo'dan Türk Lirası yorumu: Dolar, 10 TL olacak

ABD bankası Wells Fargo'dan Türk Lirası yorumu: Dolar, 10 TL olacak
Amerikan bankası Wells Fargo, Ağustos 2021 raporunu yayınladı. Wells Fargo'un raporunda yer alan Türkiye ekonomisi ve dolar/TL kuruna ilişkin değerlendirme ve tahminleri dikkat çekti. Erdoğan'ın “faizleri düşürünce enflasyonun da düşeceği” görüşüne de geniş yer verilen değerlendirmede kısa zamanda TCMB yetkililerinin tasfiye edileceği de belirtildi.

Amerikan bankası Wells Fargo, Ağustos 2021 raporunu yayınladı. Wells Fargo'un raporunda yer alan Türkiye ekonomisi ve dolar/TL kuruna ilişkin değerlendirme ve tahminleri dikkat çekti. Erdoğan'ın “faizleri düşürünce enflasyonun da düşeceği” görüşüne de geniş yer verilen değerlendirmede kısa zamanda TCMB yetkililerinin tasfiye edileceği de belirtildi. Ayrıca TCMB'nin rezervlerinin tükenmiş durumda olduğu ve baskılanan Türk Lirası'nın dolar karşısında gerilemeye devam edeceği de vurgulandı.

ABD'nin önde gelen bankalarından birisi olan Wells Fargo, 27 Ağustos'ta 8,35 olan dolar/TL kurunun, yıl sonunda 9,25, Eylül 2022'de 10.00, 2022 sonunda 10,25 olacağı tahminini paylaştı. Wells Fargo'in ‘uluslararası ekonomik görünüm raporunda Türkiye ekonomisi ile ilgili tahminler de yer aldı.

Merkez Bankası'nda yeni tasfiyelere gidilecek

Erdoğan'ın 4 Ağustos 2021 tarihinde yaptığı “faiz oranlarında düşüşe geçiyoruz” açıklamasını hatırlatarak Cumhurbaşkanı'nın “faizleri düşürünce enflasyonun da düşeceği” şeklinde geleneksel olmayan bir para politikası görüşüne sahip olduğunu aktaran banka, geçmişte Erdoğan'ın benzer açıklamalarının ardından Merkez Bankası (TCMB) yetkililerinin tasfiye edildiğine ve yerlerine kendisinin faizle ve para politikasıyla ilgili görüşlerini uygulaması daha muhtemel kişilerin atandığına işaret etti.

Baskılanan Türk Lirası, Dolar karşısında kan kaybetmeye devam edecek

Banka, yine benzer şekilde TCMB'de tasfiyeler ve görev değişimi olması durumunda TL'nin ciddi bir baskı altında kalabileceğini ve dolar karşısında yüzde 10 değer kaybı yaşayabileceğini öne sürdü.
Banka, bu senaryonun, yıl sonu için açıkladıkları 9,25'lik dolar/TL tahminini desteklediğini yazdı.

TCMB rezervleri tükenmiş durumda

Uzun vadeli olarak bakıldığında Türkiye ekonomisinin temellerinin kırılgan kalmasının muhtemel olduğuna işaret edilen raporda, son dönemde Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) gelen 6,3 milyar dolarlık SDR ve Güney Kore ile yapılan 2 milyar dolarlık swap (takas) anlaşmasına rağmen TCMB'nin rezervlerinin tükenmiş durumda olduğu vurgulandı.

Cari açık ve dış finansman ihtiyacı ile yüksek enflasyonun TL üzerinden baskı oluşturmaya devam edeceğine işaret eden banka, 2022'de TL'de kademeli bir değer kaybı öngördüklerini ancak sert değer kaybı risklerinin de bulunduğunu ekledi.