AB ülkelerinden doğalgazda Rusya önlemi

AB ülkelerinden doğalgazda Rusya önlemi
Brüksel’de bir araya gelen AB 27 ülkenin enerji bakanları, önümüzdeki kış gaz tüketimini azaltmak konusunda anlaştı. Planda, Rusya’nın gaz akışını ciddi miktarda kesmesi gibi acil durumlar için yüzde 15’lik kesinti hedefi belirlendi.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri Rusya’nın enerji tedarikindeki belirsizliğe hazırlık olarak, kış mevsiminde doğalgaz kullanımlarını kısıtlayacak düzenleme üzerinde anlaştı. Brüksel’de bir araya gelen AB 27 ülkenin enerji bakanları, önümüzdeki kış gaz tüketimini azaltmak konusunda anlaştı. Planda, Rusya’nın gaz akışını ciddi miktarda kesmesi gibi acil durumlar için yüzde 15’lik kesinti hedefi belirlendi. Yapılacak düzenlemenin daha önce belirtildiği gibi 2 yıl değil, 1 yıl geçerli olması bekleniyor. AB’nin harekete geçmesinde, Rus enerji devi Gazprom’un Kuzey Akım’dan gaz akışının yüzde 20 kapasiteye düşeceğini açıklaması etkili oldu.

‘Eşi benzeri görülmemiş adım’

Almanya Ekonomi Bakan Yardımcısı Sven Giegold yeni kararların Avrupa’nın dayanışmasında ‘eşi benzeri görülmemiş’ bir adım olduğunu belirterek, “Rusya’dan gaz ithal etmeyen ülkeler de tüketimi azaltma kararını destekledi” diye konuştu. Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck de karar öncesi yaptığı açıklamada, Almanya’nın gaz tüketimini yüzde 15 ile 20 arasında kısmasının sanayide krize neden olmayacağını belirtti.