20 yıl sonra dolar eşitlendi: 1 $=1 euro

20 yıl sonra dolar eşitlendi: 1 $=1 euro
Fed’in faiz artışına devam edeceğine yönelik güçlü sinyaller vermesi ve Avrupa’da resesyon beklentisi birlikte euro-dolar paritesi 20 yıl sonra ilk kez eşit seviyeye geldi. Bu Türkiye için iyi bir gelişme değil. Çünkü Türkiye’nin ihracatının yüzde 46’sı euro, ithalatının yüzde 65’i ise dolar üzerinden.

Dolardaki yükseliş bayram tatili dinlemedi. Yurt dışı piyasalar açık olduğu için bankalar arası piyasalarda gerçekleşen işlemlerin yansımasıyla dolar bugün 17.38 TL’e ulaştı. Böylece dolar 17.49 TL’den işlem gören euro’ya bir adım daha yaklaştı. Saat 16.30 itibarıyla iki kur arasındaki fark binde 5’e kadar düştü. Paritenin bu seviyeye gelmesinde ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışlarına devam edeceği sinyalini vermesiyle birlikte doların tüm döviz kurlarına karşı değer kazanması ve Avrupa’nın resesyona gireceğine dair beklentilerin artması büyük rol oynuyor.

20 yıldır ilk kez bu kadar yakınlaştı

Bu, iki kurun 2002'den bu yana ilk kez bu kadar yakınlaşması anlamına geliyor. Euro, 1999 yılında piyasaya 1.15 dolardan çıktıktan hemen sonra 1 doların altına düştü ve 3 yıl bu şekilde devam etti. Aralık 2002’de ise euro aşağıdan gelerek doları geride bıraktı ve o tarihten 11 Temmuz 2022'ye kadar hep üzerinde seyretti.

Türkiye için iyi haber değil

Ancak bu gelişme zaten dış ticaret açığı giderek büyüyen Türkiye ekonomisi için hiç de iyi bir haber değil. Ekonomist Hayri Kozanoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, euro-dolar paritesinin 1’e doğru gittiğini belirterek, “Bu Türkiye’nin aleyhine. Çünkü ihracatın yüzde 47’si dolar, yüzde 46’sı euro iken, ithalatın yüzde 65’i dolar, yüzde 29’u euro. Dolayısıyla dolar güçlenince euro ihracatın dolar karşılığı düşüyor. 2021 başında parite 1.22 iken buralara kadar geldi” dedi.