14 Gün Sonra Gelecek İlk Zam Belli Oldu: Faturalara Yüzde 25 Zam Yansıyacak

14 Gün Sonra Gelecek İlk Zam Belli Oldu: Faturalara Yüzde 25 Zam Yansıyacak
Seçim sonrası birçok ürün ve hizmet bedelinde artış yaşanırken, zamlanacak kalemlerden biri de doğalgaz faturaları oldu. Her ne kadar tarife ücretine bir zam gelmeyecek olsa da, 1 Mayıs itibarıyla bütün konutlardaki doğalgaz faturalarında 150 liralık artış yaşanacak.

AKP iktidarı, 31 Mart seçimleri öncesinde çok sayıda zam kararını ötelerken, aylardır ertelenen zamlar tek tek vatandaşın cebinden çıkmaya başladı.

HGS alt limit ücretlerinin ardından çok sayıda sigara markasına gelen zamlarla birlikte, yeni artışın doğalgaz faturalarında yaşanacağı öğrenildi. Her ne kadar nisan ayı içerisinde doğalgaz tarifelerinde yurt genelinde bir fiyat artışı yaşanmayacağı söylense de, geçtiğimiz yıl hayata geçirilen uygulamanın son bulacak olması nedeniyle Türkiye'deki tüm evlerin doğalgaz faturaları 150 lira birden artış gösterecek.

doualgaz3.jpg1 MAYIS İTİBARIYLA FATURALARA YANSIYACAK

Geçtiğimiz yıl Karadeniz Doğalgazı'nın şebekeye bağlanması gerekçe gösterilerek Türkiye genelinde uygulanmaya başlanan ayda 25 metreküp ücretsiz doğalgaz uygulaması, 1 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla son bulacak.

Şehirden şehire değişiklik göstermekle birlikte, ülke genelinde ortalama 150 liralık bir bedele denk düşen 25 metreküplük doğalgaz uygulamasına son verilmesi, milyonlarca hanenin mayıs ayı itibarıyla faturalarına 150 lira ekleme yapılacağı anlamına geliyor.

fatura1.jpgDOĞALGAZ FATURALARINA YÜZDE 25 ZAM ANLAMINA GELECEK

Uygulamanın uzatılmasını isteyen vatandaşların taleplerine karşın yetkililerden bir açıklama gelmezken, 14 gün sonra sona uygulanacak değişiklik faturaları ortalama yüzde 25 zamlı hale getirecek.

Yaz aylarında kullanılmıyor olsa da, sonbahar ve kış aylarında yüksek bedellere ulaşan doğalgaz faturaları, Türkiye genelinde ortalama aylık 600 lira olarak şekilleniyor. Yaklaşık 150 lirayı bulacak artış, doğalgaz faturalarına dolaylı yoldan yüzde 25 zam yapıldığını anlamına gelecek.

Etiketler :