Eğitim-Sen Genel Başkanı: Koronavirüs tespit edilen okul sayısı 140'ın üstünde

Eğitim-Sen Genel Başkanı: Koronavirüs tespit edilen okul sayısı 140'ın üstünde
Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, okullarda gerekli önlemler alınmadan mesleki çalışmaların başlaması ile birlikte 140'dan fazla okulda koronavirüs tespit edildiğini söyledi.

 

Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, Şule Aydın'ın sunduğu Haber Masası'na katıldı. Okulların mesleki çalışmalara ve yüz yüze eğitime hazır olmadığını vurgulayan Aydoğan,"24 Ağustos itibariyle gerekli önlemler alınmadan ve mesleki çalışmalarımızı uzaktan da yapmak mümkünken okullara çağrıldık. Tanı konulanların ya da temaslı kişilerin olduğu okul sayısı dün 80'di, şimdi 140'ın üstüne  ulaştı ve her an bu sayı artıyor. Tanı konulan veya temaslı olan öğretmenlerin karantinaya alınması için yoğun çaba gösterdik. Şu anda Milli Eğitim Bakanlığı'nın almadığı önlemlerin sonucunu yaşıyoruz. Okullar aylar geçmesine rağmen ve 21 Eylül'de seyreltilmiş eğitime başlanacağı tarihe günler kalmışken yüzyüze eğitime hazır değil. Milli Eğitim Bakanlığı acilen önlemleri almalı. Tanı konulan ya da temaslıların olduğu okullara dair nasıl bir önlem alındığı kamuoyuyla paylaşılmalı. Bir an önce yüzyüze eğitimin başlamasını en çok biz öğretmenler olarak istiyoruz. Ama okullar buna hazır değil. Bütün adımların atılması gerekiyor. Ek bütçe ayrılmalı. Temizlik görevlileri ve öğretmenler atanmalı. Mesleki çalışmalardan  ve yüzyüze eğitimden önce öğretmen, öğrenci ve velileri ücretsiz test yapılmalıydı. Risk grubu değerlendirmesi yapılmalıydı. Tanı konulan ve temaslı olan öğretmen ve öğrencilerin tespit edilmesi ve önlem alınması gerekiyordu. Şu anki tablo bu önlemlerin alınmamasının sonucu." ifadelerinde bulundu.

"Bizim Eğitim-Sen olarak yaptığımız çalışmayı MEB yapmalıydı"

Okullarda riskli durumların tespiti ve gerekli önlemlerin alınması için yaptıkları çalışmaları anlatan Aydoğan,"Bizim Eğitim-Sen olarak yaptığımız çalışmayı MEB yapmalıydı." dedi. Aydoğan, "Biz il il, okul okul, vaka durumlarını açıklıyoruz. Arkadaşlarımız sorunların tespit edilmesinde okullarda tutanak tutuyorlar. Okul müdürlükleriyle alınması gereken önlemlere dair takibi gerçekleştiriyorlar.Karantinaya alınması gereken okullarla ilgili milli eğitim müdürlüklerine başvuruyorlar. Sağlık riskiyle baş etmek eğitim emekçilerine bırakılmış durumda." diye konuştu.

Etiketler :