Türk Eczacılar Birliği Başkanı: Grip aşısında 8 buçuk milyon doz eksiğimiz var

Türk Eczacılar Birliği Başkanı: Grip aşısında 8 buçuk milyon doz eksiğimiz var

Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, Bu yıl ithal edilen aşı sayısının geçen seneki sayıyla aynı olduğunu belirtti. Çolak, "Bunun yeterli olmayacağını düşünüyoruz." diye konuştu.

Zatürre aşılarının temin edilmesinde yaşanan sorunların ardından Grip aşıları'nda da sorun yaşanıyor. Eylül ayında eczanelere temin edilmesi gereken aşılar, henüz eczanelere ulaşabilmiş değil.

Aşıların 15 Ekim'de geleceği belirtilirken, aşıların yeterli sayıda ithal edilip edilmediği de bir başka tartışma konusu.

Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, Can Coşkun'un sunduğu Gündem Özel'e bağlandı.

Çolak şunları söyledi:

Grip aşılarının mevsimi eylül ayıdır. Geçen yıl da bir gecikme yaşanmıştı, bu yıl da bir gecikme söz konusu. İlaç firmalarıyla yaptığımız görüşmelerde 15 Ekim'de aşıların dağıtalacağını öğrenmiştik. Bir gecikme söz konusu. Türkiye şu an bazı bölgelerinde kış mevsimini yaşayan bir ülke. Bu aşıların yapılması gerekiyor.

 

Geçen yıl 1 buçuk milyon civarında aşı gelmişti. Bu sene de aynı miktarda aşı bekleniyor. Biz bunun yeterli olmayacağını sürekli ifade ediyoruz. Yurtdışından aşı getirilmesi için bizim de girişimlerimiz var. Geçen yıl yetmeyen aşının, aynı miktarda gelip yetmesi söz konusu değil. 65 yaş üstü olanlar, kronik rahatsızlığı olanlar var. Bunları düşündüğümüzde 10 milyon doz ihtiyacımız var. Bu nedenle yetkililerin hızla harekete geçmesi gerekiyor.