Zaharova'dan Letonyalı mevkidaşına: Kendinize bir yakışıklı bulun

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Letonya Dışişleri Bakanı Edgar Rinkevich'in "Sabırlı ol güzelim" çıkışına cevap verdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Temmuz 2022 16:08
Zaharova'dan Letonyalı mevkidaşına: Kendinize bir yakışıklı bulun

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Letonya Dışişleri Bakanı Edgar Rinkevich'in UNESCO tarafından "Ukrayna’nın kültürel mirası" olarak tanınan borş çorbası konusundaki kendisine yönelik sözlerine Telegram kanalından yanıt verdi.

'Sabırlı ol güzelim'

Rinkevich, UNESCO’nun borş çorbasını Ukrayna’nın "somut olmayan kültürel mirası" olarak tanımasının ardından Zaharova’ya yönelik Twitter’dan "Beğen, beğenme, sabırlı ol güzelim" ifadelerini kullanmıştı.

Sputnik'te yer alan habere göre, Zaharova, "Edgar, güzeller ilgi alanınıza girmiyor. Kendinize bir yakışıklı bulun ve bırakın o sabretsin. Ben sizin değilim. Yoksa bu yeni bir ‘coming out’ mu?" İfadelerini kullandı.

'Rus yemek kitapları bile yasaklandı'

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, nisan ayındaki bir açıklamasında, Ukrayna’nın borş çorbasını "paylaşmak istememesini" eleştirmişti. Zaharova, Ukrayna’da o dönem Rusya ile ilgili kitapların yasaklamasını, Nazi Almanyası’nda kitap yakılmasına benzetmiş, Ukrayna’da Rus yemek kitaplarının dahi yasaklandığını söylemişti: "Yemek kitaplarını bile yasaklıyorlar. Neden? Çünkü borş’u paylaşamazlardı. Borş sadece bir halka, bir millete ait olmalıydı. Borş ortak bir şey olsa, her şehirde her bölgede her evde onu herkes kendine göre pişirse olmazdı. Uzlaşmak istemediler. Yabancı düşmanlığını, Nazizmi, aşırıcılığı (Ukrayna’da) her hâliyle görebiliyorsunuz."