Yunanistan da Mayıs'ı bekliyor: Seçimlere gidecek

Yunanistan da Mayıs'ı bekliyor: Seçimlere gidecek
Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, katıldığı bir televizyon programında ülke gündemine dair açıklamalarda bulundu. Miçotakis ülkesinin beklenen genel seçimlere Mayıs ayında gideceğini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis bir televizyon programına katıldı. Miçotakis burada yaptığı açıklamalarda, ülkesinin genel seçimlere Mayıs ayında gideceğini ifade etti.

SYRIZA karşısındaki desteğe kaza engeli

Dört yıllık görev süresi Temmuz ayında dolacak olan başbakanın Nisan ayı başında seçim çağrısı yapması bekleniyordu. Ülkedeki kamuoyu yoklamaları, Yeni Demokrasi partisinin solcu muhalefet SYRIZA partisi karşısındaki liderliğinin 28 Şubat'ta Yunanistan'ın en büyük demiryolu felaketinin ardından azaldığını gösteriyor.

İki trenin kafa kafaya çarpışması sonrasında 57 kişi hayatını kaybetmiş, bu da güvenlik standartları konusunda halkta öfke uyandırarak ve kitlesel protestolara yol açmıştı.

Miçotakis kaza faciasından bu yana Alpha TV'ye verdiği ilk röportajda "Size kesin olarak söyleyebilirim ki seçimler Mayıs ayında yapılacak" dedi.

Başbakan, "seçimleri tekrar kazanmayı hedefliyorum ve sonunda başaracağımıza inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Miçotakis hükümetinin en zor sınavı

Kazanın ardından Yunanistan genelinde on binlerce kişinin katıldığı gösteriler, hükümetin 2019'da seçilmesinden bu yana karşılaştığı en büyük sokak protestoları oldu. Protestocular, mevcut hükümeti ve son on yıldaki önceki hükümetleri, Yunanistan'ın 2018'de sona eren on yıllık mali krizinin bir mirası olan demiryolundaki güvenlik eksiklikleri konusunda sendikaların defalarca yaptığı çağrıları görmezden gelmekle suçluyor.

Hükümet kazaya çoğunlukla insan hatasının neden olduğunu vurguladı. Aralarında görevli istasyon şefinin de bulunduğu dört demiryolu çalışanı kazadan sonra gözaltına alındı. Miçotakis, Yunanistan'ın 2,500 kilometrelik demiryolu ağına, güvenlik sistemleri kurma planının gecikmesi nedeniyle özür dilemişti.

Kaza mahallini ziyaret etmenin "zor" olduğunu ifade eden Başbakan, istifa etmeyi düşünmediğini de sözlerine eklemişti.

Kaynak:halktv.com.tr Dış Haberler Servisi