Yoksulluğa sürüklenen halk yüzünden istifa etti

Küresel gıda ve enerji fiyatlarındaki artışın ardından halkın yüzde 60'ı aşan enflasyonla mücadele ederek büyük yoksulluğa sürüklenmesi nedeniyle baskı altında kalan Arjantin Ekonomi Bakanı Martin Guzman istifa etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Temmuz 2022 01:56
Yoksulluğa sürüklenen halk yüzünden istifa etti

İktidar koalisyonu içindeki tartışmaların tırmanması üzerine Arjantin Ekonomi Bakanı Martin Guzman, Alberto Fernandez hükümetindeki en büyük ayrılığa imza atarak istifa etti. Guzman, kararını Twitter üzerinden yayınladığı 7 sayfalık bir mektupla duyurdu. Guzman’ın yerine geçecek isim ise henüz açıklanmadı. Arjantinliler küresel gıda ve enerji fiyatlarındaki artışın ardından yüzde 60'ı aşan enflasyonla mücadele ederken Guzman da baskı altında kalmıştı. Bu sarsıntı aynı zamanda ekonomistlerin hükümetin yılın ikinci yarısı için hedef ve amaçlarına ulaşmasının çok zor olduğunu düşündüğü Uluslararası Para Fonu (IMF) anlaşmasına uyup uyamayacağı konusundaki şüphelerini de artırdı.

guzman.jpg

Bakanı sürekli suçluyorlardı

Columbia Üniversitesi'nde Nobel ödüllü Joseph Stiglitz'in araştırmalarını yürüten 39 yaşındaki Ivy League ekonomisti Guzman, bu yıl başkan yardımcısı Cristina Fernandez de Kirchner'in kontrolündeki koalisyonun aşırı sol kanadının desteğini kaybetti. Kongrede kendisine sadık milletvekilleri, anlaşmanın finansmanı yasama organı tarafından geniş bir destekle onaylanmış olmasına rağmen, Guzman'ın müzakere ettiği IMF anlaşmasına karşı oy kullandılar. Guzman'a yönelik şikayetler, Kirchner'in kongrede milletvekili olan oğlu Maximo'nun yaptığı bir konuşmada bakanı suçlamasıyla daha da arttı.

Sefalet endeksinde Arjantin’in gerisindeyiz

Türkiye, bu yılın başında yapılan hesaplamaya göre sefalet endeksinde Arjantin’in de altına düştü. Arjantin, 2020 yılında sefalet endeksinde 7. sırada, Türkiye ise 21. sıradaydı.