Yeni Zelanda’da terör saldırısı: 3’ü ağır 6 yaralı

Yeni Zelanda’da bıçaklı terör saldırısında 3’ü ağır 6 kişi hastaneye kaldırıldı. Başbakan Jacinda Ardern olayın ‘‘terör saldırısı’’ olduğunu açıkladı. Saldırgan polis tarafından vurularak öldürüldü

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Eylül 2021 10:00
Yeni Zelanda’da terör saldırısı: 3’ü ağır 6 yaralı

Yeni Zelanda'nın Auckland kentinde bir süpermarkette bıçaklı saldırı düzenlendi. Polis, altı kişiyi bıçaklayan saldırganı vurarak öldürdü. Yaralılardan üçünün durumlarının ağır olduğu açıklandı.

Radyo Yeni Zelanda’nın haberine göre, ülkenin en büyük kenti Auckland’daki bir alışveriş merkezinde bıçaklı saldırı düzenledi. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern olayı, "terör saldırısı" olarak nitelendirdi. Jacinda Ardern saldırının, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütün ideolojisi örnek alınarak düzenlendiğini söyledi.

"Tüm Yeni Zelandalılara düzenlendi" diyen Ardern, saldırganın Sri Lanka vatandaşı olduğunu ve bir süredir güvenlik birimlerince izlendiğini belirtti. Adı açıklanmayan saldırganın ise bıçağı bir dükkandan satın aldığı ortaya çıktı.

Haber sitesi Stuff NZ'ye konuşan bir görgü tanığı, yaşlı bir erkeği yaralı bir şekilde yerde yatarken gördüğünü söyledi. Süpermarketin de içinde bulunduğu alışveriş merkezi saldırı sonrası kapatıldı. Saldırıyla ilgili soruşturma sürüyor.

 

KAYNAK: Anadolu Ajansı