Vietnam'da 10 bin kişilik köy corona virüsü nedeniyle karantinaya alındı

Vietnam'da 10 bin kişilik köy corona virüsü nedeniyle karantinaya alındı

Vietnam'ın başkenti Hanoi yakınlarındaki 10 bin nüfuslu Son Loi köyü, corona virüsü endişesiyle karantina altına alındı.

halktv.com.tr Dış Haberler

Vietnam'ın başkenti Hanoi'nin yakınlarında bulunan 10 bin kişilik bir köy yeni tip corona virüsü şüphesiyle karantina altına alındı.

Reuters'a konuşan yerel yetkililer, 20 günden fazladır yayılan corona virüs korkusu nedeniyle karantina kararı alındığı belirtilirken Vietnam'da toplam 16 corona virüsü tanılı hasta olduğu biliniyor.

Karantinaya alınan köy, Son Loi adında ve başkent Hanoi'nin 44 kilometre kuzeyinde yer alıyor.

Corona virüsü salgınında son durum

John Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre tüm dünyada corona virüsü tanılı hasta sayısı 60 bin 329 olarak açıklanırken; can kaybı ise 1369'a kadar çıktı. Son 24 saat içerisinde 242 kişinin yaşamını yitirdiği yeni tip corona virüsü salgınıyla ilgili dünyadan umut verici haberler gelmeye başlamış olsa dahi en çok vakanın tespit edildiği ve en çok can kaybının yaşandığı günün dün olması endişelere sebebiyet verdi.

Hastalığın sıfır noktası olarak bilinen Çin'in Vuhan kentindeyse doktorlar, hastalığın tanısını daha hızlı koyabilmek adına komplike testlerden ziyade akciğer tomografisi çekme yöntemine yöneldi. Bu yöntemle daha hızlı tespit edildiği iddia edilen hastalık için aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları ise sürüyor.