Venezuela'da bir darbe girişimi daha engellendi

Venezuela'da bir darbe girişimi daha engellendi
Venezuela hükümeti, Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'ya yönelik bir suikast girişimiyle yeni bir darbe girişiminin engellendiğini açıkladı.

Venezuela İletişim Bakanı Jorge Rodriguez, yönetimin yeni bir darbe girişimini önlediğini açıkladı.

Darbecilerin başkent Caracas’ta silah depolarının ve askeri havalimanının kontrolünü ele geçirmek istediklerini söyleyen Rodriguez, hükümet karşıtlarının ayrıca Venezuela eski Savunma Bakanı Raul Baduel’i serbest bırakıp devlet başkanı ilan etmeyi planladıklarını kaydetti.

Venezuelalı bakan, darbe girişiminin kanıtı olarak bu amaçlar doğrultusunda yapılan silah ve para teslimatlarını gösteren video görüntülerin olduğunu ifade etti.

Rodriguez, hükümet karşıtlarının ayrıca yabancı paralı askerler tutarak, onların yardımıyla Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu öldürmek istediklerini de sözlerine ekledi.

Uzun süredir ABD'nin ekonomik yaptırımları ve darbe girişimleriyle mücadele eden Venezuela, son olarak 21 Ocak’ta darbe girişimine sahne olmuştu.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, girişiminin ardından Venezuela halkına ayaklanma çağrısı yaptı. Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido ise vakit kaybetmeden kendisini 'geçici devlet başkanı' olarak ilan etti. Guaido'nun ilanını, ABD Başkanı Donald Trump'ın Guaido'yu ülkenin "geçici devlet başkanı" olarak tanıdığını ilan etme kararı takip etti.

Söz konusu gelişmeler, dünyayı ikiye böldü. Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika, Guatemala ve İsrail muhalefet liderini tanıyacaklarını duyurdu ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi'nden de Guaido'ya destek geldi. Türkiye, Rusya, Çin, Meksika, İran, Küba, Bolivya ve Yunanistan ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro yönetiminin yanında tavır aldı.

Rusya, ABD'yi Venezuela'ya askeri müdahalede bulunmama konusunda uyarmıştı.

Etiketler :