Venezuela, Almanya büyükelçisine ülkeyi terk etmesi için 48 saat verdi

Venezuela, Almanya büyükelçisine ülkeyi terk etmesi için 48 saat verdi
Venezuela, Almanya Büyükelçisi Daniel Martin Kriener'e ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre verdi. Almanya, kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido'yu tanıyan ülkeler arasında yer alıyor.

Venezuela, Almanya’nın Caracas Büyükelçisi Daniel Martin Kriener’i istenmeyen kişi ilan etti. Venezuela hükümeti tarafından ülkenin “içişlerine karışmakla suçlanan” Kriener’e, Almanya’ya dönmek için 48 saat süre verildi. Kriener, muhalefet lideri Juan Guaido’yu Kolombiya dönüşünde havalimanında karşılayan isimler arasında yer almıştı.

Venezuela hükümeti tarafından yapılan açıklamada “Venezuela, yabancı bir diplomatın, muhalefetin aşırıcı kesimlerinin komplucu gündemi ile paralel bir politika izlemesinin kabul edilemez olarak görüyor” ifadesi yer aldı.

DW Türkçe'de yer alan habere göre, Almanya, muhalefet lideri Juan Guaido’yu destekleyen Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor. Almanya, kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido’yu ülkenin geçiş sürecindeki meşru devlet başkanı olarak tanımıştı. Almanya’nın yanı sıra Fransa, İngiltere, İspanya, İsveç, Avusturya, Danimarka, Hollanda ve Çekya da Guaido’yu tanıma kararı almıştı. Avrupalı ülkeler, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya ülkeyi erken seçimlere götürmesi için süre tanımış, ancak Maduro erken seçim kararı almamıştı

Etiketler :