Usame Bin Ladin'in yeğeninden 'Trump kazandı' pankartı

Eski El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in yeğeni Noor Bin Ladin, Cenevre'de gerçekleştirilen Putin-Biden zirvesi esnasında 'Trump kazandı' pankartı açarak görüşmeyi protesto etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Haziran 2021 11:58
Usame Bin Ladin'in yeğeninden 'Trump kazandı' pankartı

Eski El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in yeğeni Noor Bin Ladin, Cenevre'de gerçekleştirilen Putin-Biden zirvesi esnasında 'Trump kazandı' pankartı açarak görüşmeyi protesto etti.

ABD ordusu tarafından öldürülen eski el Kaide lideri Usame Bin Ladin'in yeğeni Noor Bin Ladin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Joe Biden'ın görüşmesinin gerçekleştiği saatlerde Cenevre'de bir teknede 'Trump kazandı' yazılı poster açtı. 

Posterli protestosuyla ilgili Instagram hesabından da açıklamalarda bulunan Bin Ladin, polisin kendisini 'tutuklamakla tehdit ettiğini' iddia etti ve paylaştığı fotoğrafa da 'İsviçre dünyanın bunu görmesini istemiyor' yazdı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden Çarşamba günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldiğinde, Usame Bin Ladin'in yeğeni dışarıda "Trump Kazanacak" bayrağı açtı. Videolarda, 34 yaşındaki Nur bin Ladin'in İsviçre'nin Cenevre kentinde bir teknede bayrak salladığı görülüyor.

2020'de de Trump desteğini dile getirmişti

Usame Bin Ladin'in İsviçre’de yaşayan öz yeğeni 2020'deki ABD'deki başkanlık seçimlerinde Trump’ı desteklediğini açıklamıştı. Noor Bin Ladin, Biden-Trump arasındaki rekabette tek çare olarak Trump'ı gördüğünü belirmişti.

11 Eylül'ün 'beyni olarak' görülen eski El Kaide liderinin yeğeni geçmişte Donald Trump'a desteğini dile getirmişti ve 2020 seçimlerini onun kazandığına inandığını söylemişti.

Nur bin Ladin geçen yıl Cumartesi New York Post'a bir röportaj verdi ve Başkan Donald Trump'a verdiği desteği anlattı.

Soyadları -en yerine -in yazılıyor

Genç kadın, ingilizcede soyadı Laden olarak yazılan Usame bin Ladin'in üvey ağabeyi Yeslam bin Ladin'in kızı. Ailesi soyadlarını uzun süredir "-en" yerine "-in" ile yazıyor.

Usame ve Yeslam, 50'den fazla çocuğu olan zengin bir inşaat patronu olan Muhammed'in çocukları. İki üvey kardeşin yakın olup olmadığı bilinmiyor, ancak Usame, ailenin kara koyunu olarak tanımlanıyor.

Usame bin Ladin, 10 Mart 1957'de doğdu. Önde gelen Suudi bin Ladin ailesinin bir üyesi ve El Kaide'nin kurucusu, en çok Amerika Birleşik Devletleri'ne yönelik 11 Eylül saldırıları ve sivillere yönelik sayısız diğer toplu zayiat saldırılarıyla tanınıyor.

Ailesi Arabistan'da inşaat işinde

Reuters'e göre Bin Ladin ailesi, Suudi Arabistan'ın birçok yolunu, camisini ve sarayını inşa etmekle tanınıyor.

The New Yorker'daki 2001 tarihli bir makaleye göre, Yeslam ailesinin Avrupa holding şirketi Suudi Yatırım Şirketi'nin başındaydı. Yeslam ayrıca 2004 yılında The Telegraph'a Usame'yi 20 yıldan fazla süredir görmediğini söylemişti.

İngiltere gazetesine verdiği demeçte Yeslam, "O Afganistan'a gitti ve birkaç yıl sonra krallığı İsviçre'ye bıraktım" demiş ve eklemişti. "O zamandan beri onunla hiçbir temasım olmadı"

Annesi İsviçre'ye göç etti

Nur'un yazar annesi Carmen Dufour, 1988'de eşi Yeslam bin Ladin'den boşanmış ve üç kızını büyütmek için İsviçre'ye taşınmıştı. 

The Wall Street Journal, 2006'da Yeslam ve Carmen'in boşanması sırasında, Carmen'in 100 milyon dolardan fazla varlığı olduğunu iddia etti.

Bin Ladin hala İsviçre'de yaşıyor, ancak Post'a ABD'yi 'ikinci evi' olarak gördüğünü ve 'kalbinde bir Amerikalı' olduğunu söyledi. Kendisi ve annesinin 11 Eylül saldırılarından önce yılda birkaç kez ABD'yi ziyaret ettiğini söyledi.