Ülkenin İlk Antisemitizmle Mücadele Elçisi Atandı

Ülkenin İlk Antisemitizmle Mücadele Elçisi Atandı
Avustralya Başbakanı Jillian Segal'i ülkenin ilk "antisemitizmle mücadele elçisi" olarak atadı. Segal'in görevi, antisemitizmle mücadelede hükümete danışmanlık yapmak ve toplumsal uzlaşıyı desteklemek olacak.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, ülkenin ilk "antisemitizmle mücadele elçisi" olarak Yahudi avukat Jillian Segal'i atadığını duyurdu. Sydney Yahudi Müzesi'nde yapılan açıklamada, Segal'in 3 yıllığına bu göreve getirildiği belirtildi.

Albanese, yeni elçinin sadece hükümete değil, aynı zamanda ilgili bakanlıklara da antisemitizm konusunda danışmanlık yapacağını vurguladı. Ayrıca, Müslüman karşıtlığı (İslamofobi)yla mücadele kapsamında da yakın zamanda bir elçi atanacağın bilgisini verdi.

YAHUDU KONSEYİ 'ENDİŞE VERİCİ' BULDU

Ancak atama bazı Yahudi kuruluşları arasında farklı yorumlara yol açtı. İsrail'in Gazze politikalarına eleştirileriyle tanınan Avustralya Yahudi Konseyi, Segal'in atamasını "endişe verici" buldu. Konsey, Segal'in İsrail lobisiyle ilişkilendirilmesi ve bu durumun toplumsal bölünmeyi derinleştirebileceği uyarısında bulundu.

Yapılan açıklamada, "Antisemitizm elçisinin (Segal) Yahudilik ile İsrail'e destek arasında ayrım yapamayacağından endişe duyuyoruz. Bu durum, Avustralya'da Filistinlilerin özgürlüğü ve adaleti yanında duran ve İsrail'in Filistinlilere yönelik şiddetine karşı çıkan birçok Yahudi'nin sesini görmezden gelme riskini taşıyor." ifadelerine yer verildi.

Başbakan Albanese'nin atama kararıyla birlikte, Avustralya'da antisemitizmle mücadelede yeni bir dönemin başladığı ve bu süreçte toplumsal uzlaşıyı sağlama çabalarının da öne çıktığı belirtildi.

Kaynak:AA