Ukraynalı vekilden Sırp lidere tehdit: Rusya'ya bilet al lazım olur

Ukraynalı vekilden Sırp lidere tehdit: Rusya'ya bilet al lazım olur
Ukrayna parlamentosu Verhovna Rada milletvekili Aleksey Gonçarenko, telegram hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımda Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'e seslenip Rusya'ya "kaçması" gerektiğini belirterek, "Bence siz Rostov'a bir bilet alın" dedi.

Ukrayna parlamentosu Verhovna Rada milletvekili Aleksey Gonçarenko, Telegram kanalından yaptığı paylaşımda, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaşa dair "Putin'in önerisi kabul edilmezse cehenneme gideceğiz" sözlerine tehdit gibi yanıt verdi.

'Sırbistan kendini bir şey zannetmeye başladı'

Ukraynalı vekil Gonçarenko, Sırp lider Vucic'e hitaben “Her ihtimale karşı Rostov'a bir bilet alın. Çok yakında buna ihtiyacınız olabilir” ifadelerini kullandı. Gonçarenko sözlerine, "Sırbistan kendini bir şey zannetmeye başladı, bu altı milyon nüfuslu bir ülke için fazla" diyerek, Kiev’in Sırbistan

Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarını unutmayacağı tehdidinde bulundu.

'Cehennemi yaşarız'

Daha önce Vucic, Batı dünyasının Ukrayna üzerinden Rusya ile savaş halinde olduğunu belirterek, dünya liderlerinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yla ilgili tekliflerini kabul etmemesi durumunda "dünyada cehennemin başlayacağını" söylemişti. Vucic, Sırbistan merkezli Pink TV'ye röportajında, "Yaşananın bölgesel ya da yerel bir savaş olduğuna ilişkin tüm görüşlere son verilmeli. Batı dünyası, Ukrayna üzerinden Rusya'ya karşı savaşıyor ve bu küresel bir çatışma. Bizi neyin beklediğini biliyorum. Vladimir Putin önce Severs'k, Bakhmut ve Soledar; ardından ikinci hatta Slavyansk, Kramatorsk ve Avdeevka [bölgeleri] ile işini bitirir bitirmez bir öneride bulunacak. Kabul etmezlerse cehenneme gideceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Ukraynalı milletvekili Gonçarenko, buna karşılık olarak, Hırvatlarla birleşerek Sırpları "terbiye etmek” ve bu süreci "tatsız" hale getirmekle tehdit etmişti. Ukraynalı politikacı ayrıca Ukrayna, Avrupa Birliği’ne katılırsa Sırbistan’ın bu örgüte üye olamayacağını söylemişti.