Fransa'dan Ukrayna'ya mobil DNA laboratuvarı yardımı

Fransa'dan Ukrayna'ya mobil DNA laboratuvarı yardımı
Adli tıp uzmanları, Ukrayna'da Rus güçleri tarafından işlendiği iddia edilen savaş suçlarını araştırmaya devam ederken Fransa, Kiev'e mobil bir DNA laboratuvarı göndereceğini duyurdu.

Fransa Dışişleri Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, "Bu DNA laboratuvarı, çok miktarda biyolojik örneğin hızlı genetik analizine olanak sağlayan bir cihazdır" diye belirtti.

'Savaş suçları cezasız kalmasın'

Laboratuvarın bağışlandığı ilk olarak Fransa'nın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından haziran ayında Ukrayna'ya yaptığı ziyaret sırasında duyurulmuş olsa da ancak dün teyit edildi. Fransa Cumhurbaşkanı, Ukrayna topraklarında işlenen ve tüm dünyanın tanık olduğu "savaş suçlarının cezasız kalmamasının" ve "uluslararası hukuk ve adaletin uygulanmasının" önemini vurguladı.

Sansasyonel olaylarda kullanıldı

Sözkonusu mobil laboratuvar, 2015 yılında Fransa Alplerindeki Germanwings kazası da dahil olmak üzere sansasyonel olaylar için sahada kullanılmıştı.

Ülkelerden 'savaş suçlarına' yönelik soruşturma iş birliği

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) başsavcısı bu hafta Ukrayna'daki savaş suçlarının faillerinin adalet önüne çıkarılması için "kapsayıcı bir strateji" çağrısında bulunurken onlarca ülkeden temsilciler de soruşturmalarda iş birliği yapma sözü verdi.

'Biz konuşurken insanlar korku içinde yaşıyor'

UCM Savcısı Karim Khan, Hollanda'nın Lahey kentinde düzenlenen Ukrayna Hesap Verebilirlik Konferansı'nın açılışında yaptığı konuşmada, "Basit gerçek şu ki biz konuşurken çocuklar, kadınlar ve erkekler, gençler ve yaşlılar korku içinde yaşıyor" dedi.

Khan, perşembe günkü bakanlar toplantısında, farklı devletlerin ve mahkemelerin suçları soruşturup kovuştururken gerekli olan "koordinasyon ve tutarlılık" ve "kapsayıcı bir strateji"nin ele alındığını söyledi.

'Terör eylemi' olarak değerlendirmişti

Lahey'deki toplantı devam ederken Rus füzeleri Ukrayna'nın merkezi Vinnıtsya şehrini vurdu ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ülkenin sivil halkına yönelik bu teşebbüsü, "açık bir terör eylemi" olarak nitelendirdi.

Çocuk cesedi görüntüsü gösterdi

Konferansın ardından gazetecilere konuşan Ukrayna Başsavcısı İrina Venediktova, perşembe günkü hava saldırısını değerlendirirken bir çocuk cesedinin görüldüğü fotoğrafı havaya kaldırdı.

Venediktova, "Bugün, üçü çocuk olmak üzere 20 kişi Rus füzeleri tarafından öldürüldü, aralarında çocukların da bulunduğu 52 kişi Rus füzeleri tarafından yaralandı. Ve bu bilgiler her gün sabahtan akşama, geceden sabaha elimize ulaşıyor" dedi.

Ülkelerden 'savaş suçlarına' kınama

Ukrayna, Birleşmiş Milletler (BM) ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu Ukrayna'da, özellikle de mart ayında Rus güçleri tarafından işgal edilen Kiev ve Ukrayna'nın güneydoğusundaki Mariupol çevresinde işlenen "savaş suçlarını" kınıyor.

halktv.com.tr // DIŞ HABERLER