Dünya James Webb'i konuşurken Putin Roscosmos Başkanını görevden aldı

Dünya James Webb'i konuşurken Putin Roscosmos Başkanını görevden aldı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanını görevden aldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Roscosmos Başkanı Dmitriy Rogozin'i görevden aldı. Putin, Rusya Rogozin'in görevden alınmasını öngören kararnameyi imzaladı.

Görevi başbakan yardımcısı devraldı

Rogozin'in görevden alınması ardından boşalan koltuğa Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov'un getirildiği duyuruldu. Rogozin, 24 Mayıs 2018'den bu yana Roscosmos Genel Müdürü olarak görev yapıyordu.18 Mayıs 2018'den beri başbakan yardımcısı pozisyonunda bulunan 66 yaşındaki Borisov, endüstri, savunma sanayisi, sivil savunma, teknolojik ve nükleer denetim, GLONASS sistemi, dış ülkelerle askeri-teknik işbirliği konularında yetkiliydi.

Görevden alınacağı konuşuluyordu

Geçtiğimiz günlerde Rogozin'in görevden resmi olarak alındığı duyurulmadan önce Roscosmos Başkanının yerine Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov'un geleceği gündem olmuştu. Kimi internet sitelerinde yer alan haberlerde bu görev değişimine değinilirken, Rogozin'in özellikle Ukrayna işgali ardından aceleci ve kışkırtıcı açıklamalar yaptığı yorumlarına yer verildi.

Bilim ve teknoloji yazarları ise Rusya'nın uzay programının giderek dünyadan kopmasından büyük ölçüde Rogozin'i sorumlu tutuyorlar. Ars Technica'nın kıdemli editörü Eric Berger ise geçtiğimiz günlerde Rogozin'in görevden alınacağı iddialarına değindiği bir yazı kaleme almıştı. Berger, "Rogozin, Rus sivil uzay endüstrisine inanılmaz zarar verdi ve Batılı uzay güçleriyle olan ilişkilerinde giderek daha fazla kavgacı oldu" diye yazmıştı. Berger, ayrıca yazısında "Bundan geri dönüşü olabilir mi?" diye de sormuştu.

NASA'dan Rus kozmonotlara kınama

roscosmosun-fotograflari-uzay-istasyonu-tartismasini-alevlendirdi-b1mk.webp

Rus devlet uzay ajansı Roscosmos, geçtiğimiz pazartesi günü resmi Telegram kanalında Ukrayna'dan bağımsızlıklarını tek taraflı ilan eden Luhansk Halk Cumhuriyeti ve Donetsk Halk Cumhuriyeti'nin üç renkli bayraklarını taşıyan ve Uluslararası Uzay İstasyonu'nda bulunan üç kozmonotun fotoğraflarını yayınlamıştı. NASA ise Rus Uzay Ajansını ve Uluslararası Uzay İstasyonundaki kozmonotları, savaş propagandası yaptıkları gerekçesiyle kınamıştı.

NASA'nın yayınladığı metinde, "NASA, Rusya'nın Uluslararası Uzay İstasyonunu Ukrayna'ya karşı savaşını desteklemek için siyasi amaçlarla kullanmasına şiddetle karşı çıkıyor; bu, istasyonun birincil işlevinin 15 uluslararası katılımcı ülke arasında barışçıl amaçlar için teknoloji geliştirme ve bilimi ilerletme olduğunu hatırlatıyor" ifadeleri kullanılmıştı.

Dünyanın gözü James Webb'de

Roscosmos bu gelişmelerle uğraşırken dünya ise James Webb Uzay Teleskobu’nun yayınladığı nefes kesici görüntülere odaklanmış durumda. Dünyanın en güçlü teleskobu James Webb, gidilemeyecek uzaklıktaki gezegenlerin atmosferini ve yüzeyini ince detaylarına kadar görüntüleyerek üzerinde yaşam olup olmadığının sinyalini verebilecek.

halktv.com.tr/Dış Haberler