Rusya'dan tahıl koridoru değerlendirmesi: Olası anlaşmalar formüle edildi

Rusya'dan tahıl koridoru değerlendirmesi: Olası anlaşmalar formüle edildi
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Ukrayna limanlarından tahıl çıkışı için Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında İstanbul'da yapılan dörtlü toplantıyı değerlendirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, başkent Moskova'da çevrimiçi düzenlediği haftalık basın toplantısında, güncel konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Ukrayna limanlarından tahıl çıkışının sağlanması için Türkiye, Rusya, Ukrayna askeri heyetleri ve BM heyeti arasında İstanbul'da dün dörtlü toplantının yapıldığına dikkati çeken Zaharova, "Toplantıda, tahıl sorunu detaylı şekilde ele alındı. Olası anlaşmaların bazı unsurları formüle edilebildi. Bu unsurlar, askeri kurumlar aracılığıyla Rusya, Ukrayna ve Türkiye'de görüşülüyor" dedi.

'Rus yönetiminin belirlediği hedefler yerine getirilecek'

thumbs-b-c-08c5b2ab3de40e718a2dd4d8ede85013.jpg
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova

Zaharova, tahıl ile ilgili temasların aynı formatta devam edeceğini belirtti. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşa değinen Zaharova, Batılı ülkelerin Ukrayna'ya silah sevk ettiğine işaret ederek, "ABD ve müttefikleri, Kiev rejiminin askeri kabiliyetini güçlendirmeye çalışsalar da Rusya'nın Ukrayna'da yürüttüğü özel askeri operasyon devam edecek ve Rus yönetiminin belirlediği tüm hedefler yerine getirilecek" diye konuştu.

'Türkiye-Ermenistan normalleşmesi bölgenin yararına'

Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi sürecine de değinen Zaharova, sözkonusu sürece ileride de destek sağlamaya hazır olduklarını dile getirdi. Zaharova, "Bunun, bölgenin istikrarı ve ekonomik refahının yararına olduğu gerçeğinden hareket ediyoruz" ifadesini kullandı.

Kaynak:AA