Ukrayna Parlamentosu İstanbul Sözleşmesi'ni onayladı

Ukrayna Parlamentosu, İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen ‘Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ni bugün onayladı. Sözkonusu gelişme, Rada'nın (Ukrayna Parlamentosu) sosyal medya hesabından "Tarihi karar" notuyla paylaşıldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Haziran 2022 17:54
Ukrayna Parlamentosu İstanbul Sözleşmesi'ni onayladı

Ukrayna Parlamentosu’nun (Verkhovna Rada) resmi sosyal medya hesabından “Tarihi karar! İstanbul Sözleşmesi onaylandı!” paylaşımı yapıldı.

Ukrayna Parlamentosu, bugün İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen "Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi"ni onayladı. Parlamentonun sosyal medya hesabından sözleşmenin kabul edilmesine ilişkin şu paylaşım yapıldı: "Tarihi karar! Ukrayna Verkhovna Rada’sı, Avrupa Konseyi'nin Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Sözleşmesi'ni onayladı."

Türkiye ilk imzacısıydı

İstanbul Sözleşmesi'nin ilk imzacısı olan Türkiye, tüm tepkilere rağmen kadına yönelik şiddeti önlemeyi amaçlayan uluslararası sözleşmeden 20 Mart tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın imzasının olduğu kararla ayrılmıştı.

KAYNAK: ANKA