Ukrayna duyurdu: Tahıl kervanları oluşturulmaya başlandı

Ukrayna duyurdu: Tahıl kervanları oluşturulmaya başlandı
Ukrayna Limanları İdaresi, Odessa, Çornomorsk ve Yujnıy limanlarında tahıl kervanları oluşturulmaya başlandığını bildirdi.

Limanlar İdaresinden yapılan açıklamada, deniz yoluyla tahıl ve ilgili gıda ürünlerinin ihracatına yönelik girişimin 22 Temmuz 2022'de imzalanmasıyla bağlantılı olarak, Odessa, Çornomorsk ve Yujnıy limanlarının yeniden faaliyete geçmesi için hazırlıkların yapıldığı belirtildi.

Gemilerin kervana dahil edilmesi için başvuru yapılması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, bu gemilerin belirtilen limanlara giriş ve çıkışlarının, bir geminin öncülüğünde gerçekleştirileceği ifade edildi.

Tahıl Sevkiyatı Anlaşması

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ev sahipliğinde, 22 Temmuz'da İstanbul'da, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında "Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi" imzalanmıştı.

Rusya, İstanbul'daki anlaşmadan bir gün sonra Odessa'yı vurmuştu

İstanbul'da Ukrayna ile Rusya arasında varılan "tahıl koridoru" anlaşmasından bir gün sonra, Ukrayna'nın önemli liman kentlerinden Odessa patlamalarla sarsılmıştı. Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rusya'yı saldırıdan sorumlu tutarak, limandaki ambarların kasıtlı olarak hedef alındığını söylemişti. Ordu yetkililerinden Natalya Humenyuk, "Limanın altyapısında ciddi bir hasar yok. Oldukça pahalı füzeler kullanılmış, bunlar çok sık olarak kullanılmıyor. İsabet güçleri çok yüksek. Dolayısıyla bilerek limana ateşlenmişler" demişti.

Sözkonusu saldırıdan saatlerden sonra Rusya'dan ilk Odessa açıklaması gelmişti. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Koraşenkov, Ukrayna'nın Odessa şehrindeki limanda bulunan bir Ukrayna savaş gemisi ile Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) verdiği Harpoon gemisavar füze deposunu vurduklarını bildirmişti.