Ukrayna askeri istihbarat şefi: Savaş yıl sonuna kadar bitebilir

Ukrayna'nın Askeri İstihbarat Şefi Tümgeneral Kyrylo Budanov İngiltere merkezli Sky News'e verdiği röportajda Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaşın ağustos ayında bir kırılma noktasına gireceğini ve yıl sonuna kadar biteceğini ifade etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Mayıs 2022 17:47
Ukrayna askeri istihbarat şefi: Savaş yıl sonuna kadar bitebilir

Ukrayna'nın Askeri İstihbarat Şefi Tümgeneral Kyrylo Budanov Sky News'e verdiği bir röportajda Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaşa yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Budanov, savaşın yıl sonuna kadar bitebileceğini ifade ederken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında da dikkat çeken bir iddiayı gündeme getirdi.

'Rus ordusu sadece silahlı bir insan güruhu'

"Avrupa, Rusya'yı büyük bir tehdit olarak görüyor. Putin'in saldırganlığından korkuyorlar. Sekiz yıldır Rusya'yla savaşıyoruz ve bu oldukça yaygın Rus gücünün bir efsaneden ibaret olduğunu söyleyebiliriz. Rusya, sanıldığı kadar güçlü değil, sadece silahlı bir insan güruhu" diyen Budanov, açıklamalarına "İnsan gücü ve zırh açısından ağır kayıplara uğradıklarını doğrulayabilirim. Top atışları gerçekleştiğinde mürettebatın çoğunun ekipmanlarını terk ederek kaçtığını da söyleyebilirim" sözleriyle devam etti.

'Savaş yıl sonunda bitebilir'

Budanov, "Kırılma noktası Ağustos ayının ikinci bölümünde olacak. Aktif muharebe eylemlerinin çoğu bu yılın sonunda bitmiş olacak" dedi.

Tümgeneral Rusya'nın planlarının neredeyse yapıldığı an bildiklerini ifade ederek, "Donbas ve Kırım da dahil olmak üzere kaybettiğimiz tüm topraklarımızda Ukrayna gücünü yenileyeceğiz. Doğuya kaymasına rağmen Rusya'nın taktiklerinin değişmedi. Rusya büyük kayıplar veriyor. Düşmanımız hakkında her şeyi biliyoruz. Planlarını neredeyse yapılırken biliyoruz" diye konuştu.

'Putin fiziksel olarak çok kötü durumda'

Budanov şöyle devam etti: "Savaş, eninde sonunda Rusya Federasyonu'nun liderliğinin değişmesine yol açacak. Bu süreç zaten başlatıldı ve o yöne doğru ilerliyorlar. Bu bir darbe anlamına geliyor. Bu şekilde hareket ediyorlar ve bunu durdurmak imkansız.

Putin psikolojik ve fiziksel olarak çok kötü durumda, çok hasta. Rus liderin kanser ve başka hastalıkları da var."