Uğur Şahin'den Biden'a 'aşıda fikri mülkiyet' tepkisi: Çözüm değil

Uğur Şahin'den Biden'a 'aşıda fikri mülkiyet' tepkisi: Çözüm değil
Alman ilaç firması BioNTech'in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, ABD Başkanı Joe Biden'ın aşı üretimi ve tedarikinde fikri mülkiyetten feragat edilmesi yönünde açıklamasına yanıt verdi.

Uğur Şahin, koronavirüs aşılarının üretim kapasitesini arttırmak için 'fikri mülkiyetten vazgeçmenin' doğru bir yol olmadığını bunun yerine üretim lisansları verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Joe Biden yönetimince daha önce yapılan açıklamada, koronavirüs aşılarının dünya genelinde üretiminin ve tedarikinin daha düşük maliyetle maksimum derecede üretim seviyesine yükseltilmesi için fikri mülkiyet haklarının kaldırılmasının gündeme alındığı dile getirilmişti.

Konuyla ilgili bugün açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, yönetimin, dezavantajlı ülkelerin erişiminin arttırılması amacıyla koronavirüs aşıları ve tedavileri üzerindeki patent haklarını geçici olarak kaldırılmasını gündeme aldığını ancak bu anlamda herhangi bir karar alınmadığını dile getirdi.

Uğur Şahin, fikri mülkiyet ve koronavirüs aşı patenti tartışmalarına ilişkin "Bu bir çözüm değil" ifadelerini kullandı.

Biden yönetiminin önerisi yoksul ve gelişmekte olan ülkeler tarafından desteklenmiş olsa da büyük yerli kimya endüstrisine sahip İngiltere, İsviçre, AB ülkeleri ve ABD gibi Batılı ülkelerde plana karşı çıkan çevrelerin sayısı oldukça fazla.

Ayrıca Batılı ülkeler, fikri mülkiyet haklarının korunmasının araştırma ve yeniliği teşvik ettiğini ancak bu hakların askıya alınmasının aşı arzında ani bir artışla sonuçlanmayacağını savunuyor.

 

 

Etiketler :