UEA: Yaptırımlara rağmen Rusya'nın petrol geliri arttı

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA), Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı kuşatması ardından uygulanan ambargolara rağmen ülkenin petrol gelirlerinin yüzde 50 oranında arttığını kaydetti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Mayıs 2022 14:32
UEA: Yaptırımlara rağmen Rusya'nın petrol geliri arttı

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA), yayınladığı aylık raporda Rusya’nın 2022 yılında petrol ve türevi ürünlerden aylık olarak 20 milyar dolar kazandığını kaydetti.

'Asya'nın kritik alıcı konumu güçleniyor'

Bloomberg HT'nin aktardığına göre, Avrupa Birliği’nin (AB) ithalat yasağı fikrine gittikçe ısındığı, Shell ve TotalEnergies gibi petrol devlerinin Rusya’dan satın alımlara son vermeyi taahhüt etmesine rağmen Rusya’nın ihracatı devam etti. Hindistan ve Çin’in Avrupa’da istenmeyen kargolara talip olmasıyla Asya’nın kritik alıcı konumunu güçlendirdiği belirtiliyor.

UEA, Rusya’dan ciddi miktarlarda temin edilen dizel, yakıt yağları ve naftazin gibi rafine ürünlerin tedarikinin azalmasının küresel piyasalardaki sıkılaşmayı artırdığına dikkat çekti. Raporda stokların üst üste yedi hafta boyunca düşüş gösterdiği ve orta damıtma ürünleri olarak tanımlanan rezervlerin 2008 yılından beri en düşük seviyeye gerilediğinin altı çizildi.

'Beklenmedik yükseliş'

Ancak tüm bozulmalara rağmen, Moskova yılın ilk dört ayında 2021 yılının aynı dönemine kıyasla beklenmedik derecede yüksek bir kazanç elde etti. UEA raporunda, AB’nin Rusya’nın eylemleriyle ilgili kamuya yaptığı sert açıklamalara rağmen ülkenin toplam petrol gelirinin bu yıl yüzde 50 arttığını ve birliğin Nisan ayında Rus ihracatı için hala en büyük pazar olarak kaldığını ve Rusya’nın ihracatının yüzde 43’ünü AB’ye yaptığına vurgu yaptı.