Uçağın Düşüş Görüntüleri Ortaya Çıktı: Bir Tuhaflık Yok Mu?

Wagner lideri Prigojin'in içerisinde bulunduğu uçak Rusya'nın başkenti Moskova yakınlarında düştü. Prigojin ile birlikte özel jet içerisindeki 10 kişinin öldüğü belirtildi. Düşen uçağın görüntüleri ise büyük ses getirdi. Uçağın düşüşü sırasıdan kameraların kayıtta olması dünyada soru işaretlerine neden oldu.

Dün akşam (23 Ağustos) saatlerinde Rus sivil havacılık yetkilileri, Moskova'ya karşı ayaklandıktan sonra Kremlin'le arası açılan Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin'in içinde bulunduğu uçağın düştüğünü açıkladı. Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsiya), Tver'de düşen uçakta Prigojin'in öldüğünü bildirdi.

Rosaviatsiya, Tver'de düşen ve 10 kişinin öldüğü özel jette bulunanların isimlerini açıkladı.

aa-20230823-31982501-31982500-rus-haber-ajansi-tass-tverde-dusen-ve-10-kisinin-oldugu-jette-wagnerin-kurucusu-prigojin-de-vardi.jpg

Uçakta yer alan yolcu listesinde Prigojin'in yanı sıra yardımcısı ve Wagner'in kurucularından Dmitriy Utkin ile Sergey Propustin, Yevgeniy Makaryan, Aleksandr Totmin, Valeriy Çekalov, Nikolay Matuseyev'in isimleri yer aldı.

Hayatını kaybeden 3 kişilik mürettebatın da Aleksey Levşin, Rustam Karimov ve Kristina Raspopova olduğu açıklandı.

Uçağın düşüş görüntüleri kafaları karıştırdı

Öte yandan uçağın tam düştüğü sırada kameralar tarafından kaydedilmesi büyük soru işaretlerine neden oldu.

Rosaviatsiya'dan akşam saatlerinde yapılan açıklamada, Tver'de özel jetin düşmesi sonucu 10 kişinin öldüğü bildirilmişti.

Wagner'e yakınlığıyla bilinen bazı Telegram kanallarında, uçağın Rus ordusuna ait savunma sistemleri tarafından düşürüldüğü öne sürülüyor.

aa-20230823-31982448-31982447-rus-haber-ajansi-tass-tverde-dusen-ve-10-kisinin-oldugu-jette-wagnerin-kurucusu-prigojin-de-vardi.jpg

Gözler Wagner'de

Prigojin'in ölümü sonrası gözler Wagner'e çevrilirken, paralı asker grubu yayınladığı videoda "Prigojin'in ölümüne nasıl bir tepki vereceğimize yönelik iddialar var. Tek bir şey söyleyeceğiz; başlıyoruz. Bizi bekleyin" ifadeleri yer aldı.

wagner-prigojin-in-olumunun-ardindan-video-16258472-1874-m.jpg

Prigojin Saint Petersburg'da anıldı

wagner2.png

Rusya'nın Saint Petersburg kentinde bulunan Wagner merkezi önünde vatandaşlar, Tver'de düşen uçakta hayatını kaybeden Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin ve 10 kişinin anısına mum yaktı, çiçek bıraktı

wagner1.png

Putin'in 'İhanet' Yanıtı

Uçak kazasının ardından Putin'in yıllar önce bir televizyon kanalına verdiği mülakatta sunucunun "Affedilmeyen nedir?" sorusuna "İhanet" cevabı verdiği görüntüler yeniden gündem oldu.

Wagner lideri Rus komutanlarla gerginlik yaşamıştı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "şefi" olarak bilinen ve Rus yönetimine isyan başlatan Prigojin, birçok ülkede faaliyet gösteren Wagner'in Ukrayna savaşında rol oynamasıyla ön plana çıktı.

Mensuplarının çoğunu hükümlülerin oluşturduğu Wagner grubu, Ukrayna'nın dışında Suriye'deki iç savaş da dahil olmak üzere Orta Doğu ve Afrika'daki çeşitli çatışmalara asker gönderdi.

Prigojin, son aylarda defalarca Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'yu ve Rus Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov'u "beceriksizlikle" ve Ukrayna'da savaşan Wagner birimlerini kasten yetersiz ikmalle suçlamıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı, isim vermeden Ukrayna'daki "gönüllü oluşumların" kendisiyle sözleşme imzalamasına yönelik karar çıkartmıştı.

Bu hareket hükümetin Wagner üzerinde daha fazla kontrol elde etme girişimi olarak görülmüştü.
Wagner'in kurucusu Prigojin, 24 Haziran'da Rus yönetimine silahlı isyan başlatmıştı. İsyan, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun araya girmesiyle sona ermişti.

Prigojin ve Wagner'in paralı savaşçıları, isyanın ardından Belarus'a giderken, burada Belarus askerlerine eğitim vermeye başlamıştı.

Etiketler :