Tutuklama kararı ardından Putin ilk onun elini sıkacak: Şi Moskova'da

Tutuklama kararı ardından Putin ilk onun elini sıkacak: Şi Moskova'da
Çin Devlet Başkanı Şi, Rus mevkidaşı Putin'le gerçekleştireceği görüşme için Moskova'ya vardı.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping Pazartesi günü Rusya'nın başkenti Moskova'ya gitti ve burada Beijing'in Ukrayna işgalinde potansiyel bir "arabulucu" olmak amacını dile getirmek amacıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecek.

Başta ABD olmak üzere Ukrayna'nın Batılı müttefiklerinin son zamanlarda çok daha tedirgin olmasına sebep olan Rusya - Çin müttefikliği bugün Moskova'da yapılacak görüşmeyle gündemde kalmaya devam edecek.

Şi, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) cuma günü, işgalinden bu yana Ukraynalı çocukların kaybıyla ilgili hakkında "savaş suçuyla" tutuklama kararı çıkarmasından bu yana Putin'in elini sıkan ilk lider olacak.

Putin'i tutuklama kararına ilişkin Moskova'dan yapılan açıklamada, bu suçlamanın "açıkça düşmanca tavırlardan" biri olduğu ifade edilirken Beijing ise bunun çifte standardı yansıttığını açıklamıştı.

Putin'e tutuklama kararı

Uluslararası Ceza Mahkemesi, bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında Ukrayna'ya yönelik işgali nedeniyle tutuklama emri çıkarmıştı. Daily Mail'in haberine göre, UCM Putin'i, askerlerinin Ukrayna'da işlediği savaş suçlarından sorumlu olduğu kararını vermişti.

Yargıçlar şüphelilerin Ukraynalı çocuklara zarar verecek şekilde, nüfusun yasadışı şekilde sınır dışı edilmesi ve Ukrayna'nın işgal altındaki bölgelerinden Rusya Federasyonu'na nüfus transferi gerçekleştirdiğini değerlendirmişti.

Kararın ardından Ukrayna Cumhurbaşkanlığı, "Bu karar yalnızca bir başlangıç" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Rusya ise, mahkemenin kararını tanımadıklarını belirtti. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bu kararın bizim için önemi yok" ifadelerine yer vermişti.

Kaynak:halktv.com.tr Dış Haberler Servisi