'Türkiye istese bile S-400'lerden geri adım atamaz'

'Türkiye istese bile S-400'lerden geri adım atamaz'

BBC'ye isim vermeden konuşan üst düzey bir Türk diplomat, ABD'nin Türkiye ile Rusya arasında müzakereler yapıldığı sırada itiraz etmediğini belirtip, 'Ankara'nın istese bile S-400 anlaşmasından geri atması için artık çok geç olduğunu' söyledi.

Türkiye’nin Rus yapımı S-400 hava sistemleri alma kararı nedeniyle ABD’yle yaşadığı kriz tırmanırken, üst düzey bir Türk diplomat Rusya ile anlaşmadan ‘geri adım atmak için artık çok geç olduğunu’ söyledi. BBC’ye konuşan diplomat, ‘Türkiye’nin Rusya ile S-400 anlaşmasını müzakere ettiği sırada Washington’ın buna itiraz etmediğini’, itirazın anlaşma imzalandıktan sonra geldiğini belirtti. Diplomat, ‘Türkiye’nin istese bile anlaşmadan geri adım atması için artık çok geç olduğunu’ söyledi.

BBC’nin güvenlik muhabiri Frank Gardner’ın kaleme aldığı analizde, bu konununun ‘hem Türkiye hem ABD için kırmızı çizgi olduğu’ yorumu da yer aldı. Gardner Pentagon’un, Türkiye’nin hem F-35 hem S-400 alması halinde Amerikalı pilotların hayatlarının riske atılacağına inandığına’ dikkat çekti.

Türkiye ile ABD arasındaki S-400 geçtiğimiz hafta tırmanmış, ABD’li yetkililerden peş peşe ‘F-35 ile S-400’lere aynı anda sahip olamazsınız’ açıklamaları gelmişti. Son olarak, ABD Savunma Bakanı vekili Patrick Shanahan’ın 6 Haziran günü Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderdiği mektupta, Türkiye’nin S-400 almaktan vazgeçmemesi halinde F-35 programından tamamen çıkarılacağı, ikili ilişkilerde yaşanacak gerilimin Türkiye’nin ekonomisine de yansıyacağı belirtiliyordu.