Tunus'ta referandum krizi: Tek adam iktidarına hayır

Tunus'ta yüzlerce kişi, yeni anayasa taslağının oylanacağı 25 Temmuz’daki referandumu protesto etmek için sokağa döküldü.

Bağımsız Tunus derneklerinden oluşan Sivil Koalisyon tarafından başkent Tunus'ta düzenlenen gösteriye Demokratik Akım, Cumhuriyet ve İşçi partilerinin yanı sıra çok sayıda kişi, 25 Temmuz'daki referandumu protesto etmek için bir araya geldi.

Göstericiler, "Tek adam iktidarına hayır", "Devrimin kazanımlarından ödün verilmesine hayır" ve "Anayasa taslağını halk yazmadı" şeklinde pankartlar açtı. Habib Burgiba Caddesi'nde bulunan İçişleri Bakanlığına yürümeye çalışan göstericilere güvenlik güçleri göz yaşartıcı gaz bombası atarak müdahale etti.

Polis yetkilerinin yaptığı açıklamaya göre, gösteriler sırasında en az 10 kişi tutuklandı.

tunus-4.png
Gösteri alanındaki polisler. Kaynak: Anadolu Ajansı (AA)

Müdahale sırasında gazdan etkilenerek boğulma tehlikesi geçiren Gazeteciler Sendikası Başkanı Muhammed Yasin el-Celasi, hastaneye kaldırıldı.

'Diktatörlüğün yerleşmesi yönünde büyük bir adım'

İşçi Partisi Genel Sekreteri Hamma el-Hemmami, Anadolu Ajansı (AA) muhabirine yaptığı açıklamada, siyasi parti temsilcileri ve aktivistlerle yeni anayasa taslağına hayır demek için toplandıklarını söyledi.

Gösteriye müdahale emrinin, Cumhurbaşkanı Kays Said ve onu destekleyen yöneticilerden geldiğini belirten Hemmami, "Geçmişte olduğu gibi şimdi de direnişimizi sürdüreceğiz. Tunuslu gençler özgürlükleri ve onurlarıyla oynanmasına sessiz kalmayacak" dedi.

Hemmami, "Cumhurbaşkanı Said iktidarı bırakmayacak çünkü devleti yıkan bir anayasal darbe gerçekleştirdi ve hesap vermekten ve hapisten de korkuyor. Bu nedenle cumhurbaşkanının eylemlerinin denetlenmesiyle ilgili hiçbir madde içermeyen anayasa taslağını geçirmeye çalışıyor. Bu taslak, diktatörlüğün yerleşmesi yönünde büyük bir adım" diye konuştu.

tunus-6.png
Gösteri alanındaki protestocular. Kaynak: Anadolu Ajansı (AA)

Ne olmuştu?

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz 2021'de Meclisin çalışmalarını askıya alarak milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırmış, 22 Eylül 2021'de yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütme organını tamamen kendisine bağlamıştı.

Said, 13 Aralık 2021'de açıkladığı "siyasi krizden çıkışın yol haritası" ile ülkede 25 Temmuz 2022'de Anayasa değişikliği referandumuna, 17 Aralık 2022'de ise erken genel seçime gidileceğini ve o zamana kadar Meclisin kapalı kalacağını bildirmişti.

Ülkede 25 Temmuz'da referanduma sunulacak yeni anayasa taslağı 30 Haziran’da kamuoyuna duyurulmuştu.

tunus-5.png
Kaynak: Anadolu Ajansı (AA)

Tunus'ta bazı kesimler, Said'in kararlarını "darbe" olarak nitelendiriyor ve ülkenin demokrasiden uzaklaştığını savunuyor.

Ülkede kayıtlı 9 milyon 296 bin 64 seçmenin Anayasa referandumu için 25 Temmuz'da sandık başına gitmesi bekleniyor.

Kaynak:AA