Tunus'ta düşük katılımlı referandum: Said'den zafer kutlaması

Tunus'ta düşük katılımlı referandum: Said'den zafer kutlaması
Tunus'ta dün yapılan yeni anayasa referandumu sonrası Cumhurbaşkanı ve destekçileri "zafer" kutlamaları için sokağa döküldü. Müslüman Kardeşler'in (İhvan) Tunus kolu olan Nahda partisinin başı çektiği muhalefet ise Said'e istifa çağrısında bulundu.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, kendisine neredeyse sınırsız yetkiler tanıyan yeni anayasa referandumunda kazandığı açık zaferi kutluyor. Tunus halkı, dün ülke tarihinde ilk defa halk oylamasına sunulan yeni anayasa referandumu için sandık başına gitmişti. BBC'nin aktardığına göre, sandık çıkış anketinin seçmenin yüzde 90'ından fazlasının Said'in planını desteklediğini göstermesinin ardından Cumhurbaşkanı destekçilerinin karşısına çıktı.

tunus-8.png
Cumhurbaşkanı Said destekçileri, başkent Tunus’ta sevinç gösterisi düzenledi

Ülkede dün gerçekleşen referandumu muhalefet partileri boykot etmiş ve katılım çok düşük olmuştu. Verilere göre Tunus'ta dün sandık başına gidenlerin oranı sadece yüzde 27,5 olarak kaydedildi. Cumhurbaşkanının muhalifleri, yeni anayasayla birlikte yapılacak olan değişikliklerin bir yıl önce elde ettiği yetkilerini daha da güçlendireceğini söylüyor. Said ise ülkenin seçim komisyonu tarafından açıklanan katılım oranına yönelik yaptığı açıklamada, oylama iki gün sürseydi katılımın daha yüksek olacağını belirtti.

Arap Baharı'ndan üç yıl sonra 2014'te hazırlanan anayasanın yerini alan yeni anayasa, devlet başkanına tam yürütme kontrolü, ordunun üst komutanı ve parlamento onayı olmadan bir hükümet atama yetkisi verecek.

Muhalefetten istifa çağrısı

Tunus’ta muhalif partilerden oluşan Ulusal Kurtuluş Cephesi, Cumhurbaşkanı Kays Said’in öncülük ettiği yeni anayasa referandumunun başarısız olduğu gerekçesiyle istifa çağrısı yaptı.

Tunus'ta, Müslüman Kardeşlerin (İhvan) Tunus kolu olan Nahda partisi, Tunus’un Kalbi Partisi, Onur Koalisyonu, Emel Partisi, Tunus İrade Hareketi, Darbeye Karşı Vatandaşlar Girişimi ve bir dizi muhalif siyasetçinin içinde yer aldığı Ulusal Kurtuluş Cephesi, dün düzenlenen anayasa referandumunu değerlendiren bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Said’in projesi olan yeni anayasa referandumu başarısız oldu. Bu yüzden bir an önce istifa etmeli ve erken seçim düzenlenmesine izin vermeli” ifadeleri kullanıldı.

Tunus’ta siyasi kriz ve yeni anayasa referandumu süreci

Tunus Cumhurbaşkanı Said, 25 Temmuz 2021'de Meclisin çalışmalarını askıya alarak milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırmış, 22 Eylül 2021'de yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütme organını tamamen kendisine bağlamıştı. Said, 13 Aralık 2021'de açıkladığı "siyasi krizden çıkışın yol haritası" ile ülkede 25 Temmuz 2022'de anayasa değişikliği referandumuna, 17 Aralık 2022'de ise erken genel seçime gidileceğini ve o zamana kadar Meclisin kapalı kalacağını bildirmişti.

halktv.com.tr // Dış Haberler