Trump İçin Yargı Tarihi Belli Oldu!

Trump İçin Yargı Tarihi Belli Oldu!
Eski Başkan Donald Trump ABD’de 2020 yılındaki seçim sonuçlarını kendi lehine çevirmekle suçlanmıştı. Trump'ın 4 Mart 2024’te yargılanacağı açıklandı.

ABD eski Başkanı Donald Trump'ın aleyhine 2020 seçimlerine müdahale ettiği iddiasıyla açılan davanın duruşması, başkanlık seçimi takviminin ortasına denk gelen 4 Mart 2024 olarak belirlendi. Trump hakkında yürütülen soruşturmalara özel yetkili uzman olarak atanan eski Başsavcı Jack Smith'in 2020 başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiasıyla eski Başkan Donald Trump aleyhine açtığı davaya bakan federal yargıç, duruşma tarihini 4 Mart 2024 olarak belirledi.

ABD Columbia Eyaleti Bölge Yargıcı Tanya Chutkan, Trump'ın avukatlarının davanın Nisan 2026'da, yani 2024 başkanlık seçimlerinin sonuçlanmasından çok sonra başlaması yönündeki önerisini reddetti.

DURUŞMA TARİHİ SİYASİ FIRTINAYA NEDEN OLABİLİR

Eyalet Yargıcı Chutkan, duruşmanın 2 Ocak 2024'te başlamasını isteyen Smith ve hükümet tarafından önerilen tarihe çok daha yakın bir tarih belirledi. Hükümet, duruşmaların yaklaşık dört ila altı hafta süreceğini tahmin ediyor. Bu tarih, Iowa Caucuses ve New Hampshire'da yapılacak olan ön seçimlerden birkaç hafta öncesine denk geliyor.

Amerika Birleşik Devletleri tarihinde hakkında cezai suçlama bulunan ilk eski başkan olan Trump'a karşı açılan davanın ön seçim sürecinin tam ortasında görülmesi siyasi bir fırtınaya neden olabileceğinden endişe ediliyor.