TIR dorsesinde 46 ölüm

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Texas eyaletinin San Antonio kentinde göçmen olduğu düşünülen 46 kişinin bir kamyonun içinde ölü bulunduğu, en az 16 kişinin ise hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Haziran 2022 10:20
TIR dorsesinde 46 ölüm

ABD basınında yer alan habere göre, San Antonio kentinde terk edilmiş bir kamyon içinde göçmen olduğuna düşünülen 42 kişi ölü bulunmuştu. Ardından Texas yetkilileri ölü sayısının 46'ya yükseldiğini duyurdu. Kamyondaki diğer 16 kişi ise bölgedeki hastanelere kaldırıldı.

Kamyonda bulunanların yasa dışı yollardan ABD'ye geçmeye çalışan göçmenler olduğu tahmin ediliyor. San Antonio Polis Departmanı'nın kamyonun sürücüsünü aradığı belirtilirken, olaya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Olay basında, son yıllarda Meksika'dan ABD'ye geçmeye çalışırken hayatını kaybeden göçmenlerin yaşadığı en trajik olaylardan biri olarak yankı buldu.

3 kişi gözaltında

Bölge Polis Şefi William McManus, bir belediye çalışanının Pazartesi günü saat 18:00'den kısa bir süre önce yaptığı ihbarla alarm durumuna geçtiklerini söyledi. McManus, polis memurlarının olay yerine vardıklarında kamyonun dışında yerde yatan bir ceset buldukarını ve kamyonun kapısının da kısmen açık durumda olduğunu gördüklerini belirtti.

McManus, olayla ilgili üç kişinin gözaltına alındığını ancak bu kişilerin insan kaçakçılığıyla bağlantılı olup olmadıklarının henüz bilinmediğini söyledi.

Hastaneye kaldırılanların 4'ü çocuk

İtfaiye şefi Charles Hood ise hastaneye kaldırılan 16 kişiye dair bilgi verdi. Hood, hastaneye kaldırılan kişilerin 12'sinin yetişkin ve 4'ünün de çocuk olduğunu ifade etti.

Hood 16 kişinin hastaneye kaldırılma nedenin sıcağa bağlı hastalıklar olduğunu belirterek hastaların susuz olduğunu ve kamyonda içecek su ya da klima bulunmadığını söyledi.

halktv.com.tr Dış Haberler Servisi