Teksas katliamı sonrası Biden'dan 'silah lobilerine karşı durun' çağrısı

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) silahlı bir saldırganın bir okuldaki 19 çocuğu ve iki öğretmeni öldürdüğü saldırının ardından ülkenin Başkanı Joe Biden, Amerikan vatandaşlarını ülkenin silah lobisine karşı durmaya ve Kongre'yi silah yasalarını sıkılaştırma konusunda baskı uygulamaya davet etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Mayıs 2022 16:32
Teksas katliamı sonrası Biden'dan 'silah lobilerine karşı durun' çağrısı

Teksas'ta dün gerçekleştirilen silahlı saldırı ardından ABD Başkanı Joe Biden, televizyonda yayınlanan bir konuşması sırasında silah yasasının sıkılaştırılması ve halkın silah lobilerine karşı tavır alması gerektiğini ifade etti.

Bayraklar yarıya indi

ABD Başkanı Joe Biden, konuşma sırasında sesini yükselterek, "Bir ulus olarak, Tanrı aşkına ne zaman silah lobisine karşı duracağımızı, ne zaman yapmamız gereken şeyi yapacağımızı sormamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Bir demokrat olan Biden, silah lobisini daha sıkı bir ateşli silah güvenlik yasası uygulanmasına engel olmakla suçladı ve yaşanan trajedi için yas amaçlı cumartesi gün batımına kadar bayrakları yarıya indirme emri verdi.

'Silahlı saldırılardan bıktım usandım'

Biden, "Bundan bıktım usandım. Harekete geçmeliyiz" sözlerini söylese de sözkonusu sorunla alakalı nasıl bir yol izleneceğine dair detay vermedi.

Cumhuriyetçiler çomak sokuyor

Son zamanlarda yaşanan silahlı saldırılar, halkın protestolar düzenlemesine ve silah satışında diğer ülkelerdeki gibi sabıka kontrolünün sıkılaştırılması çağrısında bulunmasına yol açtı. Ancak sözkonusu önlemler, Cumhuriyetçilerin güçlü muhalefeti sonucunda tekrar tekrar başarısız oldu.

'Silah su gibi akıyor'

Silah üretimine sınırlama getirmeyi amaçlayan kanunnamenin önde gelen savunucularından olan Connecticut'ın Demokrat Senatörü Chris Murphy, muhabirlere verdiği demeçte, "Neden buradaki insanlar güçsüz olduğumuzu düşünüyor anlamıyorum. Dünyanın en yüksek gelirli amansız ulusu olmamızla en gevşek silah yasalarına sahip olmamız tesadüf olamaz. Bu ülkede silah su gibi akıyor. Bu yüzden kitle saldırısı üstüne kitle saldırısı yaşanıyor" dedi.

Ne olmuştu?

ABD'li yetkililerin açıklamasına göre 18 yaşındaki Salvador Ramos, dün önce anneannesini vurarak, daha sonra ise Teksas'ın Uvalde bölgesindeki Robb İlkokulu yakınında araba kazası yaptı. Yetkililer, kurşun geçirmez bir giysi giymiş olan saldırganın geçirdiği kazadan sonra araba enkazından bir tüfekle çıktığını aktardı. Kazadan sağ çıkan saldırgan, okula girerek 21 kişiyi katletti ve ardından polis müdahalesiyle öldürüldü.

Yapılan açıklamaya göre, suçlu tek başına hareket etti. Saldırıyı gerçekleştirmekteki amacı ise henüz bilinmiyor.

Sözkonusu okul saldırısı, Connecticut'taki Sandy Hook İlkokulu'nda 2012 yılında gerçekleşen ve 20'si çocuk 26 kişinin öldürüldüğü saldırıdan sonra ülkedeki en büyük okul katliamı oldu.

halktv.com.tr Dış Haberler