Taliban'la normalleşme! Afganistan'da 1,2 milyon kız çocuğu okula gidemiyor

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi 50'inci yıl protokolünde "Afganistan'da kadın ve kız çocuklarının hakları" özel oturumu düzenlendi. Burada konuşan Bachelet, ülkede kadınların durumuna dair son gelişmeleri değerlendirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Temmuz 2022 15:22
Taliban'la normalleşme! Afganistan'da 1,2 milyon kız çocuğu okula gidemiyor

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Afganistan'da 1,2 milyon ortaokul öğrencisi kızın, Taliban'ın yönetimi ele geçirmesinden bu yana okullarına devam edemediğini bildirdi. Bachelet, Afganistan'da yaşanan ekonomik bunalım nedeniyle, "kadınların yönettiği hane halkının yüzde 90'ının açlık veya gıda güvensizliğinden etkilendiğini" kaydetti.

Her meslek grubundan kadınlara şiddetin artış gösterdiğini vurgulayan Bachelet, kadınlara yönelik uygulanan kılık kıyafet ve hareket kısıtlamasının kadınlar arasında psikolojik hastalıkları beraberinde getirdiğinin altını çizdi. Bachelet, "Ülke ekonomisi toptan çöküş yaşarken işsiz kadın sayısı büyük miktarda arttı ve kadınların yönettiği çok sayıda iş yeri kapatıldı" ifadesini kullandı.

Taliban geçici hükümetinin verdiği sözlere rağmen kadınların eğitim haklarına yönelik kısıtlamaların sürdüğüne dikkati çeken Bachelet, "1,2 milyon kız, ortaokul öğrenimine devam edemiyor" açıklamasında bulundu.

Bachelet, somut değişimlere gidilmezse Afganistan'daki kadınları daha karanlık bir geleceğin beklediğini belirterek, Taliban geçici hükümetine, "kadınların çağrılarına kulak vererek yapıcı diyalog ortamı oluşturma" ve "kızların ortaokul öğrenimine devamını sağlama" çağrısını iletti.

Ne olmuştu?

Afganistan'da Taliban aylar sonra erkek öğrencilere yönelik tüm okullar ve kız öğrencilere yönelik ilkokulların açıldığını duyurmuştu. Yapılan açıklamada kız öğrencilere yönelik "şimdilik" ilkokulların açıldığı ifade edilen açıklamada, ortaokul ve liselerin "ikinci bir emre" kadar bekleyeceği bildirilmişti.

Açıklamada, ortaokul ve liselerin okul üniformasının şeriat, "Afgan gelenekleri ve kültürüne uygun" tasarlanmasının ardından açılacağı kaydedilmişti.

KAYNAK: Anadolu Ajansı