Taliban militanları: Allah'a şükür çok kibarız

Taliban militanları: Allah'a şükür çok kibarız
İngiliz Sky News televizyonu, Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban militanlarıyla röportaj yaptı. Değiştiğini ve baskıcı olmadığını öne süren Militan Ahmet "Allah'a şükür, davranışımız çok iyi. Çok değiştik. Kibarız, görgü kurallarımız iyi ve davranışımız çok gelişti. Son hükümetten çok daha iyiyiz. Kabil artık güvende" dedi.

Afganistan'da yönetimi ele geçirdikten sonra yeni hükümet kuran Taliban'ın kadınlara yönelik aldıkları yeni kararlar eleştirilirken, örgütün üst yönetimi ve militanları 'değiştikleri' iddiasında bulunmaya devam ediyor.

İngiliz Sky News televizyonu Taliban militanlarıyla yaptığı röportajda, "20 yıl önceki iktidarlarında sert uygulamalarıyla hatırlanan Taliban değişti mi?" sorusunu yöneltti.

Hafız Sultan Ahmet adlı 30'lu yaşlarındaki bir militan ise eskiye göre 'daha iyi' olduklarını savundu.

'Kibarız, görgü kurallarımız iyi'

NTV'nin aktardığına göre, militan Ahmet "Allah'a şükür, davranışımız çok iyi. Çok değiştik. Kibarız, görgü kurallarımız iyi ve davranışımız çok gelişti. Son hükümetten çok daha iyiyiz. Kabil artık güvende" dedi.

'Sayılmayacak kadar çok insan öldürdüm'

Taliban militanı, "Kaç kişi öldürdün?" sorusuna ise şu yanıtı verdi:

"Savaştı, yani kaç tane öldürdüm bilmiyorum. Sayılamayacak kadar çoktu. Bir kere bomba düştü ve patlamadı. Bundan beş mayın yaptık ve patlama onların beş zırhlı aracını parçalara ayırdı.

Hafız Sultan Ahmed bu konuda neler hissettiği sorusuna ise, "Cihattı, kutsal savaştı ve İslam'da bundan esef duymayız" şeklinde yanıtladı.

'Sadece kadınlar evden çıkmıyor'

Başkent Kabil sakinleri ise Taliban hakkındaki sorulara temkinli yaklaşıyor. Muhabirin mikrofon uzattığı bir Kabilli endişeli olduğunu ifade ederek, "Afganistan'daki durum iyi, kötü değil. Sadece kadınlar evden çıkmıyor ve bazı insanlar Taliban'ın daha önce kötü kötü bir istikbali olduğu için endişeleniyor" dedi.

Fotoğraf: AA